לחץ לפני מבחן

חרדת בחינות היא תופעה נפוצה בעלת השלכות חמורות על ילדים בכל הגילאים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לחץ מן הסוג הזה לא קיימים רק בקרב ילדים או בני נוער. גם מבוגרים סובלים מלחץ לפני מבחן ועלולים לפתח בגללו הפרעות אכילה והפרעות נפשיות אחרות. הנה התסמינים העיקריים המעידים על התפתחות של חרדת בחינות:

–          תחושות של פחד ותסכול הפרעות אכילה בילדים

–          חוסר אונים ודיכאון

–          מצבי רוח משתנים

–          קשיי ריכוז והימנעות משעות לימוד

–          שכחה זמנית של חומר המבחן

–          תופעות גופניות: בחילות, הקאות, שלשולים, כאבי ראש, הזעה מוגברת וכדומה

–          קשיי הירדמות

חרדת בחינות עלולה להתעורר כתוצאה מסיבות אישיותיות או תלויות מצב. בכל הנוגע לסיבות אישיותיות, אנשים הנוטים לפתח חרדה הם לרוב בעלי דימוי עצמי ירוד. הם מתקשים להתמודד עם כישלון וגם לא לוקחים אחריות. מבחינת סיבות תלויות מצב, הפרעות אכילה או הפרעות אחרות לפני מבחן נגרמות בשל הכנה לא יעילה, הפרזה בערך המבחן וחוסר הבנה לגבי החומר עצמו.

כיצד מתמודדים עם הפרעות אכילה בגלל חרדת בחינות?

מבין כל התופעות שצוינו, אין ספק שהפרעות אכילה חמורות ומסוכנות ביותר. כדאי לזהות מוקדם את התסמינים של הפרעות אלו ולפעול על מנת למנוע את התפתחותן. השילוב בין חרדת בחינות לבין דינאמיקה משפחתית בעייתית, לחצים חברתיים ונורמות תרבותיות עלול לזרז את התפתחות ההפרעה.

ילדים הסובלים מלחץ לפני מבחן צריכים להבין קודם כל שזו תופעה טבעית: אין סיבה להתמודד עם הלחץ לבד והיום יש שיטות מגוונות ויעילות עבור הפחתת החרדה. מבחנים מלווים אותנו מגיל צעיר ויש להם משמעות חברתית ופסיכולוגית גדולה. הפרעות חרדה הן כלי יעיל של הגוף להתמודד עם מצבים לא צפויים, אך הדבר החשוב הוא להגיב בהתאם ולפתור את הסוגיה.

כללי