בית הספר הוא המקום בו ילדינו מבלים אחוז ניכר מהזמן שלהם. אך בעוד בבית אנחנו יכולים לפקח, לשמור ולהקפיד על בטיחות הילדים, הרי שבין תחומי בית הספר האחריות עוברת מאיתנו אל צוות החינוך וההוראה. יחד עם זאת, אין סיבה להקל ראש בנושא של בטיחות בבית הספר. חשוב להכיר את אמצעי הבטיחות השונים, ולשלב אותם בבית הספר בצורה נעימה ונוחה.

הכל מתחיל משערים וגדרות גדרות  לבטיחות הילדים

הבסיס של נושא הבטיחות בבתי הספר הוא שער הכניסה והגדרות מסביב למבנה. יש להקפיד על כך שהכניסה והיציאה מתחומי בית הספר יתבצעו, אך ורק דרך השער המרכזי. האחריות על השער מופקדת בידיו של מאבטח, הנדרש לעבור הכשרה מיוחדת ולעמוד בקריטריונים מחמירים. מעבר לכך, מסביב לשער הכניסה הראשי אמורים להיות גדרות שימנעו חדירת גורמים לא רצויים. פעולת התקנת גדרות מבצעת תפקיד כפול, והם יעילים לכל אורך שעות היום והלילה.

בטיחות בבית הספר באה לידי ביטוי בהטמעת הרגלים נכונים. הורים ומורים חייבים לתת דוגמא אישית, לשמור על כללי הבטיחות וגם לאכוף אותם. ילדים צריכים להתרגל אל נושא הבטיחות מגיל צעיר ולהיות עקביים. על הילדים להבין מה מצופה מהם בצורה ברורה. יש לערוך שיעורי חינוך המוקדשים לנושא של בטיחות, לספר על הסכנות הנשקפות מחוץ לכותלי בית הספר, ולערב פעילויות מעניינות ומאתגרות. מהבחינה הזו, שערים הם רק תוספת לנושא של חינוך מרוכז ויעיל.

איך מונעים תקלות בטיחות בבית הספר?

ההורים, המורים והמנהלים אחראיים על הבטיחות בבית הספר לא פחות מנציגי הרשות המקומית. אף על פי כן, יש שיטות נוספות למניעת תקלות בטיחות:

א. גירויים ופיתוייים – ילדים מתקשים לשמור על ריכוז לאורך זמן, ויש הרבה גירויים ופיתויים העלולים לגרום להם להפר את כללי הבטיחות. מבחינת בית הספר, הדבר החשוב הוא למנוע את הגירויים והפיתויים הללו. במידה ובית הספר נמצא בקרבת כביש ראשי לדוגמא, יש להציב גדרות גבוהים, ולפקח על כך שאף ילד לא מנסה לקפוץ מעליהם.

ב. הסעות ותחנות איסוף – בית הספר אחראי על בטיחות הילדים גם בשטח ההסעות ותחנות האיסוף. תפקידו של בית הספר הוא להקצות מורים או אנשי חינוך, שילוו את הילדים אל ההסעה וימנעו ריצות אל הכביש.

ג. משמרות זהירות בדרכים – ילדים יכולים ללמוד על תחושת הבטיחות כאשר הם מקבלים לידיהם אחריות מסוימת. אחת הדרכים לעשות זאת היא לשלב פעילויות של זהירות בדרכים, בעיקר במעברי החצייה מסביב לבית הספר, אך גם באיזורים רחוקים יותר. ההשתתפות במשמרות יכולה להיות חלק מתכנית הלימודים וניתן אפילו לתת עליה בונוס בציונים.

לסיכום, יש הרבה שיטות לשיפור תחושת הבטיחות בבתי הספר. כדאי להתחיל עם האמצעים הבסיסיים כגון שערים רחבים, גדרות ופיקוח של מורים, אך מומלץ לא פחות להטמיע את ההרגלים הנכונים כבר מגיל צעיר.

כללי