מועדי ישראל הם הזדמנות מצוינת לבלות זמן איכות עם בני המשפחה ולהרגיל אותם לבצע מטלות. רוצים לקחת חלק בחגיגה? הנה כל הפרטים על התקופה הכי מרגשת בשנה

רוב ההורים נמנעים מהטלת משימות על בני המשפחה. יש הורים המעדיפים לבצע את המטלות בעצמם, לעומת אחרים שאין להם מספיק אנרגיה להתמודד עם סירוב של בני המשפחה עם תום יום העבודה. השגרה הלוחצת והמעיקה גורמת גם היא לירידה במוטיבציה ומחייבת את בני המשפחה לבצע התאמות ושינויים. יחד עם זאת, אחת לשנה מגיעה תקופה חגיגית בה נדרשת כל המשפחה לבצע מאמץ משותף.הכנות לחג

התקופה המדוברת מתחילה בראש השנה ומסתיימת רק אחרי חנוכה. בתקופה הזו יש המון ימי חופש, המשפחה חוזרת לעמוד בראש סדר העדיפויות ומתקיימים גם מפגשים חברתיים. התקופה המרגשת מהווה הזדמנות יוצאת דופן עבור הורים המעוניינים לבלות יחד עם הילדים. מעבר לכך, אפשר לנצל את התקופה כדי לשתף את המשפחה בהכנות.

כל אחד והמשימה שלו

הנה כמה דוגמאות קטנות לשיתוף פעולה בין בני המשפחה במהלך החודשים המדוברים:

א. ניקיון – הכל מתחיל ונגמר בכללי ניקיון. הורים המקפידים על ניקיון של הבית ומסבירים לזאטוטים מדוע כדאי לשמור עליו יכולים ליהנות מאיכות חיים גבוהה יותר. קודם כל, המשפחה חייבת להבין שהניקיון הוא חלק בלתי נפרד מאחזקה של הבית. לא רק ההורים צריכים לבצע את הניקיון וכדאי לשתף את הצעירים ואת בני הנוער מוקדם ככל האפשר. השתתפות במטלות הניקיון תאפשר לבני המשפחה לפתח תחושת אחריות ובסוף גם תגרום להם סיפוק.

ב. בניית סוכה – יש גם משימות כיפיות אותן כל בני המשפחה אוהבים לבצע. בראש הרשימה עומדת המשימה של בניית סוכה. הסוכה מאפשרת לבני המשפחה לקחת חלק בפעילות פיזית, להרים מבנה קטן בתוך שעות ספורות וגם לבלות בתוכו את ארוחת החג. בניית סוכה מתאימה לבנים ולבנות וכל אחד יכול למצוא תחום עניין אחר סביבה.

ג. הכנת מאכלים – שיתוף בני המשפחה המורחבת בהכנות מחייב התייחסות להכנת מאכלים. על פי המסורת היהודית יש לכל חג מאכלים אחרים, שאמורים להתאים לתקנות חז"ל ולהוראות ברורות. הבעיה היא שרוב ההורים לא יכולים להכין את כל המאכלים לבדם ולכן הם זקוקים לעזרה. בנוסף, יש משפחות שלוקחות על עצמן את תפקיד האירוח. במקרה כזה העזרה של בני המשפחה היא תנאי להצלחת הארוחה והחג כולו.

ד. סידור הבית – בני משפחה שרגילים לעזור להורים לא יתקשו לסדר את הבית לקראת כמויות גדולות של אורחים. מצד שני, יש משפחות בהן האירוח מתקיים רק בחגים ולכן נדרשת היערכות כוללת. לא משנה באיזה צד של המשוואה אתם נמצאים, זכרו להשתמש בראש השנה ובשאר המועדים כדי להרגיל את בני המשפחה לקחת חלק במאמץ.

שיתוף בני המשפחה בהכנות צריך לעמוד לנגד עיניהם של הורים בכל רחבי הארץ. רק כך ניתן להחדיר בבני המשפחה מוטיבציה ולהראות דוגמא אישית לשיתוף פעולה ואחווה הדדית.

כללי