אחד הנושאים החשובים ביותר, אשר צריך לדבר עליהם עם הילדים שלכם, הוא הנושא של בטיחות באש. יש לזכור כי אש שמתפרצת עלולה להיות מסוכנת מאד לבריאות שלכם ושל ילדיכם בפרט, שאף רגישים עוד יותר לשאיפת עשן. מאחר שהילדים נמצאים בסביבה הביתית, שיש בה שימוש במצתים שונים, בכיריים מגז ובמכשירי חשמל, הרי שיש להדריך ולחנך אותם היטב על כללי הבטיחות באש, על ציוד כיבוי האש בבית, על שמירה נכונה, על מניעת הסיכון לדליקה, וכמובן התנהגות מתאימה אם חו"ח פורצת שריפה.

בטיחות באש - כך תלמדו את הילדים

איך נעביר את הכללים?

  • הבהרת אזורים אסורים –  צריך קודם כל להבהיר לילדים לאיזה אזור אסור להם להתקרב ובאיזה ציוד אסור להם לגעת. מדובר בין השאר באזור הכיריים והתנור כמובן:1. אם יש לכם תנור חימום בבית – הילדים לא יהיו אלו שיפעילו אותו לבדם.
    2. אם יש גפרורים בבית, חנכו את הילדים שלא לגעת בהם, וגם שימו אותם במקום שהגישה אליו לא פשוטה.
    3. אם אתם מעשנים ויש לכם מצית בבית – הבהירו לילדים כי אסור להם להתקרב אליו.הבהירו להם כי כל המכשירים הללו עלולים לגרום לדליקה אם משתמשים בהם בצורה לא נכונה, ולכן לעת עתה אין להם ממילא שום סיבה להשתמש בהם.
  • טלפון למכבי האש – הסבירו לילדים כי אם הם מזהים שפרצה שריפה, שלא ינסו חס וחלילה לכבות אותה בעצמה! הילד, אם הוא נמצא לבד, עלול לגרום יותר נזק לסביבה וגם לעצמו. במקום זה הסבירו לו שקודם כל ירים טלפון ל102, ואז יצא מהבית. לאחר מכן שייצור קשר עמכם, וכך הטיפול בשריפה יוכל להיות מהיר ככל האפשר.

פשוט למדו על סכנות האש

ילדים לומדים טוב, אם פשוט מסבירים להם בהיגיון על הסכנה. הסבירו להם מה התפקיד של האש – הראו להם כיצד האש יכולה לשרת אותנו, אך גם מדוע היא מסוכנת. לא צריך להראות תמונות מפחידות של שריפה – אלא להבהיר לילד עד כמה האש חמה, וכמה היא יכולה להרוס חומרים.

כללי