הורים צריכים כל הזמן להציב את האינטרס של הילדים בראש סדר העדיפויות. על ההורים לבדוק היטב כיצד כל החלטה שהם מקבלים משפיעה על הילדים, הן בהיבט הנפשי והמנטאלי והן בהיבט הפרקטי. בין היתר חייבים ההורים להתייחס לפרטים הקטנים ולשים דגש על הנושא של זהירות בדרכים.

הסוגיה העיקרית איתה מתמודדים הורים לילדים היא בעת בחירת רכב חדש. מצד אחד, רוב ההורים מעוניינים למצוא את שביל הזהב בין עלות אטרקטיבית לבין רכב שיכול לשרת את צרכי המשפחה. מצד שני, הורים מודעים לפערי הבטיחות בין דגמי הרכבים. יש רכבים שאינם ראויים לנסיעה עם ילדים, לעומת רכבים בהם המחשבה על ילדים ניכרת וברורה.

דגשים לבחירת רכב בטיחותי

הנה כמה דגשים שיכולים להפוך גם אתכם למומחי בטיחות בנושא של רכבי משפחה וילדים:

א. המלצות רשמיות – ברוב המדינות יש ארגונים המפרסמים המלצות על בטיחות ברכבים. המלצות אלו תקפות לגבי כל סוגי הנהגים, אולם הורים מייחסים להן חשיבות מיוחדת. ההמלצות ניתנות רק לאחר שצוות מומחים בודק את הרכבים השונים ומשווה ביניהם לפי פרמטרים אובייקטיביים. בנוסף, אפשר תמיד להיעזר בהמלצות לא רשמיות של חברים או בני משפחה. אלו המלצות המהוות אינדיקציה לחווית הנסיעה ברכב ולאופן בו מגיבים אליו ילדים בגילאים שונים.רכב בטיחותי

ב. מפרט טכני – הורים חייבים לנצל את המידע העומד לרשותם על מנת לקבל החלטה לגבי סוג הרכב. בין היתר, עליהם לקרוא היטב את המפרט הטכני ולוודא שהוא מספיק אמין וסולידי. רכב משפחתי הוא לא המקום להביא לידי ביטוי עוצמות של נפח מנוע, כוחות סוס וכן הלאה. המפרט הטכני הוא כלי יעיל עבור ההורים ועליהם להשתמש בו.

ג. אבזור – קל מאוד לזהות רמה גבוהה של בטיחות לפי האבזור. רצוי לבחור רכב עם מספר כריות אוויר לפחות, מנגנון למניעת נעילת גלגלים בזמן החלקה, בקרת שליטה עבור הנהג וכן הלאה. ככל שהאבזור מפואר ומתקדם יותר, כך רמת הסיכון עבור המשפחה והילדים צפויה לרדת.

ד. נסיעה – בסופו של דבר, סביר להניח שתצטרכו לנהוג על הרכב על מנת לדעת האם ועד כמה הוא בטיחותי. אל תחששו לתאם נסיעת מבחן מול היבואן, סוחר רכבים או מוכר פרטי. זכרו כי נסיעת מבחן היא חלק מהזכויות שלכם ונצלו אותה כדי ללמוד עוד על הרכב ועל רמת הבטיחות שהוא מציע.

לסיכום, על טעם וריח אין מה להתווכח אבל בנושא של בטיחות אין מקום לפשרות. הורים לילדים יכולים וצריכים לבחור את הרכב הבטיחותי ביותר עבור המשפחה שלהם ולשים לב להמלצות, למפרט, לאבזור ולאיכות הנסיעה.

כללי