חדר הילדים הוא המקום שבו הילדים משחקים, מכינים שיעורי בית ובעיקר – ישנים. קיימת חשיבות רבה לעיצוב נכון וחכם של חדרי הילדים משום שתכנון נכון יבטיח סדר וניקיון לא רק בחדר עצמו, אלא גם בבית כולו.

חדרי ילדים - משחק, בילוי ושינה

מאיפה מתחילים לעצב ולרהט את חדר הילדים

על פי רוב, מעצבים את חדר הילדים הראשון בהגיעו של הילד לגיל שלוש. בשלב זה הוא כבר צריך לעבור לישון במיטה "של גדולים". בנוסף, גם כמות הצעצועים והבגדים שמצטברת, מצריכה פתרונות אחסון די רציניים. על פי רוב, החדר יכלול מיטה, ארון וכוורת. בנוגע לשולחן כתיבה, הדעות חלוקות. מצד אחד, אם רוצים לשמור על עיצוב כללי אחיד, אז מומלץ מאוד לרכוש את החדר עם שולחן. מצד שני, בגיל שלוש השימוש בשולחן יהיה מועט למדי, כך שאין צורך אמיתי ברכישה זו. בסופו של דבר כל הורה עושה את שיקולי הנוחות והיכולת שלו.

חומרים שמשמשים לייצור ריהוט לחדרי ילדים

כיום ישנן מספר אפשרויות לבחירת חומר לייצור ריהוט לחדרי ילדים.

עץ האורן, שבהחלט כובש את השוק, הינו עמיד למדי, יפה למראה ומאפשר לפרק ולהרכיב את הרהיט ללא בעיה. מצד שני, חומר זה הוא רך, ולכן יספוג בקלות שריטות ופגמים שונים. כיום רוב מיטות הילדים עשויות מעץ אורן. האורן משמש גם לייצור כוורות, וניתן למצוא מבחר מרשים של כוורות (שמיועדות להצבה על הרצפה או לתלייה על הקיר). ישנו גם מבחר מרשים של שולחנות כתיבה מחומר זה. שימו לב, ארונות על פי רוב לא עושים מעץ מלא כיוון שמחירו של מוצר כזה יהיה יקר מאוד.

MDF או מלמין – המלמין זול הרבה יותר מהעץ, והוא מוזיל את העלויות הסופיות של המוצר. עם זאת, הרכבה ופירוק של רהיטים שעשויים ממלמין היא בעייתית יותר, והרבה פעמים הרכבה חוזרת תהיה קשה יותר ותשאיר את סימניה על הרהיט. מצד שני, הרהיטים עמידים למדי, קלים לתחזוקה והרבה פחות פגיעים מאלו העשויים מעץ.

שימו לב שאם מכניסים לחדר רהיט אחד שעשוי ממלמין ואחר שעשוי מעץ מלא, יהיה מדובר בקווי ייצור שונים, ולכן פלטת הצבעים תהיה שונה אף היא. ניתן להתאים צבעים דומים לכל המוצרים, אך הם לא יהיו זהים.

חדרי ילדים מעץ, MDF ושילובים

עיצוב אישי לפי הזמנה

כיום ישנו היצע הולך וגדל של רהיטי ילדים מעוצבים. המדובר במיטות בעיצוב של מכוניות, ספינות ומטוסים וברהיטים תואמים. כל רהיט כזה הוא לא פחות מיצירת אומנות, ואתם, ההורים, צפויים לשלם את מלוא התמורה בעבור העיצוב המרשים. רהיטים אלו יקרים הרבה יותר בהשוואה למתחרים ה"רגילים" יותר. בעיה נוספת היא שהרהיטים הללו עשויים על פי רוב מ- MDF, שנחשב לפחות איכותי מאשר עץ מלא.

שאלה נוספת היא ארגון החדר. מיטה בצורת מכונית יכולה להיראות מרשימה מאוד בחנות, שבה היא מוצבת באמצע החדר, אך תדמיינו לכם את אותה המכונית כשהיא צמודה לקיר, ותחשבו כמה מהעיצוב שלה ילך בעצם לאיבוד.

ארגון החדר חשוב לא פחות מהעיצוב

עוד נקודה שקשה לראות מעבר לעיצוב החביב זה כמה מקום אחסון יש לכם באמת? הרבה פעמים כל אותם קימורים ואלמנטים מיוחדים באים על חשבונו של עוד ארגז ועוד מדף.

בסופו של דבר, רהיטים לחדרי ילדים צריכים להיות גם מעוצבים וגם לספק נוחות ומקומות אחסון מקסימליים. כשאתם בוחרים ריהוט, אל תתפתו מעיצוב מדליק, ותתייחסו גם לשימוש המעשי בחיי היומיום. אז שיהיה בהצלחה ותיהנו מחדר הילדים החדש שלכם!

כללי