צרידות מתמשכת הוא מצב רפואי, שנובע מבעיה הדורשת התייחסות וטיפול, וזאת בניגוד לצרידות זמנית. צרידות זמנית הוא מצב בו אנו מאמצים את מיתרי הקול יתר על המידה, ובתגובה מתפתח תהליך דלקתי במיתרי הקול, הפוגע ברמת הגמישות שלהם וביכולת שלהם להפיק קול. מצב של צרידות זמנית יכול להימשך יום אחד עד מספר ימים, ולאחר מכן הוא עובר כלא היה, אם כי במצב זה נדרשת מנוחה למיתרי הקול והמעטה עד כמה שאפשר בדיבור, אפילו בלחישה. צרידות מתמשכת הוא כבר מצב רפואי, המצביע על נוכחות של פגם, ליקוי או מחלת רקע שדורשת התייחסות, וקיים טווח רחב של מצבים שיכולים להוביל למצב זה.

במרבית המקרים, מדובר בגורמים עקיפים ברי טיפול

ברובם המכריע של המקרים, צרידות מתמשכת אצל ילדים אינה נובעת מבעיה קרדינלית, ובמרבית המקרים ניתן להתגבר על הבעיה על ידי קבלת הטיפול המתאים בגורם שבבסיסה. יחד עם זאת, מצב זה יכול להצביע גם על בעיות קריטיות יותר, לרבות סרטן בגרון או גידול שפיר באזור מיתרי הקול, ומכאן החשיבות להגיע לרופא בכל מצב בו עולה חשד להתפתחות צרידות שהיא אינה זמנית ונורמלית. דברים אלה מקבלים משנה חשיבות כאשר אינכם יכולים להצביע על סיבה סבירה להיווצרות הצרידות. הילד לא יצא לטיול שנתי ושר לאורך שעות, הוא לא עודד במשחק כדורגל, והוא לא חווה אף סיטואציה שעלולה ליצור מצב של צרידות זמנית. במקרה כזה, צרידות צריכה להעלות חשד לגורם עקיף.

צרידות זמנית ההופכת לצרידות מתמשכת

כמו כן, ישנם מצבים בהם צרידות זמנית הופכת למצב של צרידות מתמשכת, וזאת כאשר הדלקת היא חמורה והגוף אינו מצליח להתמודד איתה באופן מיטבי. ייתכן כי הצרידות תימשך מעבר לפרק הזמן המקובל, ובסופו של דבר הגוף יצליח להתמודד איתה, וייתכן שיהיה צורך בהתערבות מקצועית חיצונית. להגיע לבדיקה זה תמיד הפתרון הטוב ביותר, שיעניק לכם את הבטחון שילדכם מקבל את הטיפול הטוב ביותר לו הוא ראוי. המרכז הרפואי icent מרכז אף אוזן גרון ניתוחי ראש וצוואר מספק את כל שירותי הבדיקות והטיפולים הנדרשים במצב של צרידות מתמשכת אצל ילדים, ובכלל זה טיפול על ידי צוות מקצועי וטכנולוגיות טיפול חדשניות.

קבלת הטיפול הנדרש בקופת חולים או במרכז רפואי מתאים

אחרי שאמרנו את זה, לא כדאי להילחץ מכל מצב של צרידות ממושכת. כפי שאמרנו קודם לכן, לרוב מדובר בגורם בר טיפול, וכל שצריך לעשות הוא להקדים ולהגיע לבדיקת אבחון שתאבחן את הבעיה באופן הנדרש. את האבחון תוכלו לעבור אצל רופא אף אוזן גרון בקופת החולים בה אתם חברים, אך ניתן להגיע גם למכון פרטי כדוגמת icent מרכז אף אוזן גרון ניתוחי ראש וצוואר, בו תוכלו לקבל את הטיפול הנדרש בהקדם ומבלי להמתין חודשים לתור המיוחל, המתנה שעלולות להיות לה השלכות.

כללי