רצוי לאבחן פלטפוס מוקדם ככל האפשר וכך להבטיח בחירה בדרך טיפול אפקטיבית. פלטפוס בא לידי ביטוי בכף רגל שטוחה שאמורה להיות קשתית. פלטפוס יכול להיות מולד או להופיע בגילאים מאוחרים. לרוב קשה לאבחן פלטפוס אצל ילדים בגילאי 9-15 חודשים, וזאת בשל מבנה של כף רגל שמנמנה ושומנית. יחד עם זאת, ניתן לאבחן את הבעיה בילדות ולמנוע סבל עתידי.

תסמינים ובדיקות

פלטפוס אצל ילדים מאובחן בגיל שנתיים עד שלוש. בתקופה הזו כף הרגל של הילד מקבלת צורת אופיינית, עם עצמות בולטות. מצד שני, הרגל בגילאים אלו עדיין מורכבת ברובה מסחוס עם עצם ולכן הימצאות פלטפוס גורמת לעיתים קרובות לשינויים מבניים קבועים בעצמות ובמפרקים. בדיקות שגרתיות אצל רופא ילדים ואורטופד מאפשרות שיפור במצב. אלו השינויים העיקריים בכף הרגל הנגרמים כתוצאה מפלטפוס אצל ילדים:

פלטפוס
• קשת רגל שטוחה
• עצם עקב הפונה כלפי חוץ בצורה קיצונית
• גמישות יתר של מפרקי כף הרגל

הבדיקות המבוצעות על ידי אורטופד כוללות בחינה של הרגל בשעת מאמץ, כאשר הילד עומד וכאשר הוא הולך ורץ. גם היסטוריה של פלטפוס במשפחה יכולה להוות אינדיקציה אמינה. התפקיד של אורטופד הוא לבחון את המבנה והתפקוד הנורמלי של הגפיים התחתונות, להפנות את הילד במידת הצורך לצילום רנטגן של כף הרגל ולאחר מכן להחליט על שיטת טיפול.

נעליים תומכות, מדרסים ותרגילי מתיחות

הטיפול הנפוץ בפלטפוס אצל ילדים הוא שימוש בנעליים תומכות. לנעליים מן הסוג הזה יש סוליות מיוחדות וריפוד עבה ומתאים, המקל על הקשת של כף הרגל.

טיפול שני יכול להיות התאמת מדרסים לצרכי הילד. מדרסים מסייעים בהליכה וריצה, משפרים את מראה כף הרגל וגם את התפקוד. אפשרות טיפול שלישית היא המלצה על תרגילי מתיחות להקלה על הכאבים.

כללי