מחלה שגורמת לעמוד השדרה להתעקם נקראת בעגה המקצועית עקמת ובין היתר היא מופיעה גם בקרב ילדים. בחלק מהמקרים משפיעה המחלה על כל חלק בעמוד השדרה, בעוד לרוב היא מאפיינת את אזור החזה או החלק התחתון של הגב. כמו כן, חשוב להבין שהסיבות לשינויי הצורה בעמוד השדרה אינן אחידות. בנוסף, רוב הילדים לא זקוקים לטיפול היות והמצב מסתדר מעצמו במקביל לתהליך הגדילה וההתבגרות.

עם זאת, ילדים שסובלים מעקמומיות גבוהה יכולים לעבור טיפול שמשלב בין חיזוק עמוד השדרה ופיזיותרפיה. במידה ומדובר במצב חמור במיוחד ניתן גם לשקול ניתוח, בעיקר כי הסיבוכים של עקמת כוללים כאב כרוני, ליקוי נשימה וירידה ביכולת הפיזיולוגית בטווח הקצר והארוך.

הבדלים בין סוגי טיפולים

בהחלטה על טיפול יש להתייחס למכלול שיקולים ולרקע הרפואי והבריאותי של הילד. לאחר מכן אפשר להיכנס לעובי הקורה ולבדוק את הרלוונטיות של כל אחד מהטיפולים הבאים:

א.  כתפיות – השימוש בכתפיות מתאים לילדים שסובלים מעקמת מתונה ובמצב שבו העצמות עדיין גדלות. סד כתפיות אמור למנוע עקמומיות נוספת, אך חשוב להבין שהוא אינו מרפא את המחלה. זו גם הסיבה בגללה אפשר להפסיק להשתמש בכתפיות כאשר העצמות מפסיקות לגדול.

ב. יישור – זהו סוג ספציפי של כתפיות שעשוי פלסטיק. הוא מעוצב כך שיתאים באופן מסודר לקימורי הגוף ובדרך כלל לובשים אותו מתחת לבגדים. הלבישה מתחת לבגדים חשובה עבור ילדים, כי היא מונעת פגיעה בביטחון העצמי ולעיתים מסייעת להם בסיטואציות חברתיות רגישות.

ג. סד מילווקי – זהו סוג אחר של סד שמתאפיין בהתאמה לפלג הגוף העליון. בסד מילווקי ישנן טבעות צוואר להתאמה לסנטר ולחלק האחורי של הראש ולכן הוא משמש רק כאשר סד היישור אינו רלוונטי או אינו יעיל.

בשורה התחתונה, צריך להתייעץ עם אנשי מקצוע טרם בחירת שיטת טיפול במצב של עקמת. יש להביא בחשבון את ההשפעות השונות של כל שיטת טיפול ולברר לגבי מידת ההתאמה למצבו הרפואי של הילד. רצוי גם לעקוב אחר קצב התפתחות העצמות ולזהות את הזמן המתאים להתערבות רפואית וטיפולית.