בתור המקום שבו ילדינו מעבירים חלק ניכר מחיי היום יום שלהם, בית הספר צריך להיות המקום הבטוח ביותר עבורם

הילדים שלנו מעבירים זמן ניכר מחיי היום יום שלהם, מגיל 6 ועד גיל 18, בתוך כתלי המוסד שאותו אנחנו מכירים בתור בית ספר. מטרותיו של בית הספר הן רבות ומגוונות: בית הספר נועד להקנות לילדים שלנו את הידע הנחוץ להם במקצועות השונים, לבחון אותם על ידיעותיהם אלה ולהכין אותם בצורה הטובה ביותר לעולם האמיתי. בנוסף, בית הספר גם נועד להקנות לילדים שלנו ערכים, לשתף אותם בפרויקטים שונים ולהכין את הקרקע בצורה הטובה ביותר להפיכתם לאזרחים תורמים וחיוניים בחברה שלנו. אולם, בכדי שכל המטרות הללו בכלל תוכלנה להתקיים, חשוב במיוחד לוודא כי בית הספר הוא הסביבה הבטוחה ביותר עבור הילדים שלנו. בהתחשב במוסד שבו נמצאים מאות ילדים על בסיס יום יומי, חשוב במיוחד לוודא כי כל המרכיבים הבטיחותיים הרלוונטיים אכן קיימים בבית הספר של הילדים שלנו – וזו בדיוק חשיבותו של המרחב המוגן המוסדי בבית הספר, או בקיצור ממ"מ.

בית ספר

קצת על החשיבות של ממ"מ בבית הספר, ובמה בדיוק מדובר

  • מדוע נחוץ מרחב מוגן – עבור מי שחי בישראל יותר מיום או יומיים, ברורה חשיבותו של המרחב המוגן בחיי היום יום הבטוחים שלנו. המרחב המוגן הוא המרחב אליו אנחנו נכנסים במצב שבו יש איום מסוים שקשור לאזור המגורים שלנו, והוא זה שמבטיח לנו סביבה מוגנת ובטוחה גם באיומים מסובכים יחסית. האיומים הללו יכולים להיות איומי טרור כמו ירי תלול מסלול, איומים של שריפה או איומים של רעידת אדמה – ובכל מקרה המרחב המוגן שבו אנחנו משתמשים צריך להתאים ולספק לנו הגנה מפני האיומים הללו.
  • מה חשוב שיהיה במרחב מוגן בבית הספר? ממ"מ (מרחב מוגן מוסדי) הוא מסגרת שצריכה להיות מעט שונה מהמרחב המוגן הדירתי (ממ"ד) או מהמקלט של הבניין. באופן כללי, בבית ספר ישראלי ממוצע יש מאות תלמידים, ורובם ככולם צעירים ולא מבינים עד תום את משמעות האיום שבגללו נכנסים למרחב המוגן. לכן, המרחב המוגן הזה צריך להתאים מבחינת גודלו להיקף האנשים שצריכים להיכנס אליו, ובמידת הצורך יש לתכנן מרחבים מוגנים שונים ונפרדים בבית הספר, בכדי שכל ילד יוכל להגיע למרחב מוגן במהירות וביעילות.

כאשר אנחנו מתכננים או משפצים בית ספר, מרחב מוגן הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר

בנייה של בית ספר או שיפוץ של בית ספר הם תהליכים בהם צריך לחשוב על יותר מתפקידיו הלימודיים והחינוכיים של בית הספר. אנחנו צריכים לחשוב, בראש ובראשונה, על בטיחותם של הילדים וסגל בית הספר – ואת זה אנחנו עושים בצורה הטובה ביותר כאשר אנחנו מתכננים ובונים בצורה נכונה ממ"מ בבית הספר.

כללי