באמצעות סיור מסודר בתחנת כיבוי אש ניתן לשפר מודעות לנושא של בטיחות באש בקרב תלמידים, למה חשוב לעשות סיור שכזה במהלך שנת הלימודים וכיצד מבטיחים את המעורבות וההשתתפות של התלמידים? על כך במאמר הבא

הדרך הטובה ביותר להעביר מסר לתלמידים, ילדים ובני נוער היא המחשה. אין תחליף לדוגמא אישית וגם שעות של לימודים עיוניים בתוך כיתה סגורה לא יכולים להגיע לרמת האפקטיביות של סיור בשטח. את ההנחה הזו כדאי לנצל גם כאשר מעוניינים לחשוף את התלמידים לנושא של בטיחות באש: במקום להסתפק בהסברים שגרתיים, אפשר לקחת את הכיתה או השכבה לסיור בתחנת כיבוי ולהעניק לילדים חוויה בלתי נשכחת.

בטיחות מאש אצל ילדים
בטיחות מאש אצל ילדים

אפשר לתאם סיור בתחנות כיבוי אש בכל רחבי הארץ. ניתן גם להתייעץ עם נציגי חברות העוסקות בתחום של בטיחות באש, לבקש מההורים להצטרף או לבנות מראש את תכנית הלימודים סביב הנושא. גופים פרטיים וציבוריים מעניקים תמיכה בנושא של בטיחות באש ומאפשרים לבית ספר לגלות יצירתיות. מעבר לכך, הסיור נחשב אטרקציה עבור התלמידים והוא מבטיח גיוון בשגרה הרגילה.

פגישה אישית, בטיחות והטמעת הרגלים

אלו היתרונות של סיור בתחנת כיבוי אש עבור תלמידי בית ספר ותיכון:

א. פגישה אישית עם כבאים – רק במהלך סיור בתחנה יכולים התלמידים לפגוש מגוף ראשון את הכבאים. הכבאים עונים על שאלות התלמידים, מראים להם מקרוב את אופי העבודה ומאפשרים להם להתחבר באופן אישי לנושא של בטיחות באש.

ב. כללי בטיחות – ילדים המגיעים לתחנת כיבוי מושפעים מהסיור גם הרבה אחרי שהוא נגמר. הסיור מאפשר להם ליישם את כללי הבטיחות הרגילים, להגביר את המודעות לנושא של בטיחות באש בבית או בבית הספר וגם לספר על כך להורים ולחברים.

ג. הרגלים נכונים – אחד התפקידים של בית ספר הוא להעניק לילדים כלים עבור ביצוע פעולות יומיומיות. במהלך סיור בתחנת כיבוי אפשר להקנות לתלמידים הרגלים נכונים לשימוש באש ולהבהיר את הסכנות הנשקפות להם.

לסיכום, הנושא של בטיחות באש לא חייב להיות משעמם ובנאלי. סיור בתחנת כיבוי אש הוא פתרון אידיאלי עבור בתי ספר ומוסדות חינוך, הוא מתאים לטווח גילאים רחב וניתן להפיק ממונו תועלת של הטמעת כללי זהירות בצורה הטובה ביותר בקרב תלמידים בכל שכבת גיל.

כללי