בעידן בו אנחנו חיים, העולם של הניתוחים הפלסטיים הוא לא זר כמעט לאף אחד, וגם לא לילדים ולנערים. אם בעבר ילד שנולד עם אוזניים בולטות היה צריך להישאר איתן ובדרך כלל לסבול מהצקות בגינן, ונערה בעלת אף נשרי היתה מסתגרת ימים שלמים בחדרה, הרי שהיום יש פתרונות מתקדמים שיכולים מאוד לעזור. אפשר לפנות למנתח פלסטי המתמחה בטיפול בילדים ובבני נוער, ולקבל ממנו ייעוץ מפורט לגבי ניתוחים פלסטיים שמתאימים למצב הקיים. במקרים מסוימים בהחלט שמומלץ להתערב ולעזור, וכך לשפר בצורה משמעותית את הרגשתם של בני הנוער, שנמצאים בשלב שבו המראה החיצוני מאוד חשוב להם, אבל צריך לעשות את זה מאוד בזהירות.

ניתוחים פלסטיים

לא הכול טמון במראה החיצוני

רגע לפני שפונים למנתח פלסטי שמתמחה בביצוע ניתוחים פלסטיים לילדים, חשוב להבין דבר אחד: ההצלחה והביטחון העצמי לא בהכרח קשורים למראה החיצוני, ובכל מקרה – לא רק אליו. נערה ביישנית שאין לה ביטחון עצמי גבוה ותולה את הדבר באף הנשרי שיש לה או בחזה הקטן שלה – לא תהיה פתאום נערה מאוד מקובלת אחרי ניתוח פלסטי, אם ההתנהגות והאופי שלה לא ישתנו. לעומת זאת, יש נערות ונערים שלא נראים כמו דוגמנים אבל הם המלכים בשכבה שלהם, בזכות הביטחון העצמי שלהם שאינו מושפע כלל מאיך שהם נראים. אז נכון – המראה החיצוני הוא חשוב, והוא משמש הרבה פעמים ככרטיס הביקור שלנו, אבל לא הכול תלוי בו, וגם אם מחליטים לעבור ניתוח פלסטי בגיל הנעורים – חשוב מאוד לעשות גם עבודה פנימית.

ניתוחים פלסטיים נפוצים בילדים ובבני נוער

הניתוחים הפלסטיים הנפוצים ביותר בגיל הילדות הם ניתוחי אוזניים בולטות ("אוזני נף-נף"). במצבים בהם האוזניים בולטות מאוד מהגולגולת, רצוי מאוד לבצע את הניתוח, על מנת שהילד לא יסבול מהצקות עתידיות. יכול מאוד להיות שילדים רכים יקבלו אותו כמו שהוא, כי הם עדיין לא שיפוטיים, אולם בגילאים הגדולים יותר הוא עלול להיות השעיר לעזאזל, ואם אפשר למנוע זאת – כדאי.

בגיל ההתבגרות הניתוחים הפלסטיים המבוקשים ביותר אצל נערות הם ניתוחי חזה (הגדלה או הקטנה), ניתוחי אף וניתוחים להסרת שומות, ואצל נערים אלה ניתוחי אף, ניתוחי הקטנת חזה וניתוחי אוזניים.

חשוב לזכור, שכאשר מדובר בניתוחי חזה אצל נערות – יש להמתין עד לשלבים האחרונים של גדילת החזה ולהסדרת השימוש בגלולות למניעת היריון – שיכולות גם הן להשפיע על גודלו. בהקשר לשאר הניתוחים – גם כאן עדיף להמתין כמה שאפשר, כי לעתים חלים שינויים כתוצאה מתהליך הגדילה, ולגשת אל המנתח הפלסטי רק אם הדברים לא מסתדרים בעצמם.

ייעוץ מקצועי – כירורגי ונפשי

בכל מקרה, חשוב מאוד לקבל ייעוץ מקצועי מסודר ממנתח פלסטי המתמחה בביצוע ניתוחים לנערים ולנערות, להבין במה בדיוק כרוך הניתוח וללוות את הייעוץ הזה בייעוץ נפשי מקצועי, כדי לנסות להבין האם באמת הניתוח הוא האפשרות היחידה לשפר את מצבם ואת איכות חייהם של הנערים והנערות. בהצלחה!

 

כללי