אתם הולכים עם הילדים שלכם לפארק או לגינה? הילדים שלכם הולכים לגן ונהנים לשחק שם? בתור הורים, אחד הדברים שהכי חשובים לכם במקרים הללו ובסיטואציות היומיומיות הללו, הוא לשמור על הבטיחות של הילדים. חשוב מאד לזכור, שיש מוקד אחד מרכזי שעלול להיות בעייתי – ואלו הם המתקנים השונים שיש בחצר או בגינה. כשמדובר על תכנון של מתקני חצר לגני ילדים, חובה שהם יהיו בטיחותיים לחלוטין לשימור עבור ילדים. זה נכון עבור מתקני השעשועים השונים, וזה נכון גם עבור המתקנים שמבוגרים וילדים משתמשים בהם כאחד. יש כמה הביטים של בטיחות שחובה לשים לב אליהם, ואנו נעמוד על המרכזיים שבהם כעת.

מתקני ילדים בטיחותיים

 

היבטים של בטיחות בכל המתקנים

  • ספסלים – כשמתכננים מתקני ילדים, חובה לשים לב תמיד לספסלים שיש במתחם בחוץ. ספסל יכול להיות מתקן בעייתי אם לא מתכננים אותו נכון. כך למשל, קיים החשש שמא הספסל יהיה גבוה מידי עבור הילדים – וכבר היו תופעות של ילדים שממש החליקו מהמושב של הספסל למטה, וקיבלו מכה מאחת הפינות שלו, וכמובן שיש להימנע מכך. אמנם צריך שהפסל גם יתאים למבוגרים, אך חשוב למצוא את נקודת האיזון, כדי שהוא לא יהיה גבוה מידי עבור הילדים. מעבר לכך, כאשר מתכננים ספסלים, יש לשים לב שאין מהם באופן כללי סכנת החלקה – שהם יהיו עשויים מחומר שיאפשר ישיבה נוחה לאורך זמן, ושלא יהיו מרווחים גדולים מידי בין השלבים של הספסל – שכן ילדים עלולים לתקוע בהם את הידיים או הרגליים שלהם. בקיצור – יש הרבה על מה לחשוב כשמתכננים את הספסל!
  • שולחנות – כשמתכננים מתקני ילדים לפארקים שונים, יש לקחת בחשבון גם את התכנון של השולחנות. השולחנות עצמם יכולים להיות כמובן, ביחד עם ספסלים שמחוברים אליהם ישירות. חשוב מאד שמהשולחנות הללו, לא יהיו קצוות מחודדים שעלולים לפצוע את הילדים. יש תופעות לעתים של שולחנות עץ עם שאריות של שבבי עץ שעלולים לחדור לילדים לתוך האצבעות – וכמובן שאסור להשתמש בשולחנו כאלו. עדיף גם תמיד לבחור בשולחנות שהכסאות מקובעים אליהם היטב, ושהם לא יכולים להתנדנד – זה שומר על ישיבה בטוחה יותר עבור הילדים.
  • אשפתונים – גם האשפתונים בחצר, הם מתקני ילדים שחובה לשים לב אליהם. התפקיד של האשפתון, הוא כמובן להיות המיכל שלתוכו אפשר לרוקן את הזבל. חשוב מאד שהאשפתון יהיה בגובה מתאים עבור הילדים, כדי שאם הם ירצו לזרוק לשם משהו – הם לא יצטרכו לנסות ולקפוץ אליו. כמו כן, האשפתון צריך להיות מקובע היטב למתקן, כדי למנוע מילדים שובבים ניסיונות להוציא אותו – מה שעלול לגרום ללכלוך במקרה הטוב, ולפציעה במקרה הרע.
כללי