הורים המעוניינים להיות מעורבים בבית הספר לא תמיד מזהים מתי הם עוברים את הגבול. המעורבות של ההורים היא בדרך כלל תוצאה של ניסיון לקחת אחריות על חיי הילד, להראות מעורבות ולהיות שותפים בתהליך החינוך. יחד עם זאת, לעיתים המעורבות הופכת להיות מוגזמת ומשיגה תוצאות הפוכות.

מעורבות הורים בבית הספר היא נושא מורכב, וזאת בשל הגורמים אשר לוקחים חלק במערכת היחסים:

א. ראשית, ההורים עצמם לא תמיד פועלים בתמימות. הם עשויים לגלות מעורבות רק בשביל לחזק את תחושת חוסר הביטחון שלהם, אפילו מבלי שיהיו מודעים לכך. הורים כאלה בדרך כלל יהיו בעלי זמן פנוי, ועם עודף שאיפות עבור הצלחתו של הילד.

ב. שנית, חשוב לקחת בחשבון גם את התחושות של הילדים עצמם. ילדים ובני נוער חשים מבוכה בקרבת ההורים שלהם, בעיקר כאשר מדובר על סביבה חיצונית כמו בית ספר. ילדים נמצאים רוב היום בבית הספר והם לא תמיד מעוניינים לחשוף את הדינאמיקה החברתית שלהם בפני ההורים. במילים אחרות, התנהגות של ילד בקרבת הורים לא זהה להתנהגות של אותו ילד ליד החברים או מול המורים.

ג. שלישית, מעורבות הורים בבית הספר מתנהלת מן הסתם מול הדרג הניהולי והחינוכי. אנשי מקצוע אלו לא מקבלים בעין יפה עודף ביקורת אשר ניתנת מחוץ להקשר הנכון. מבחינתם של ההורים, הם היחידים אשר מכירים את הילד ואת הרצונות שלו. מצד שני, יש להקצות לאנשי החינוך את המעמד המגיע להם, ולספק להם אוטנומיה מלאה על ביצוע תפקידם.

76763335

איך יודעים מתי ההורים עוברים את הגבול?

אפשר לזהות בקלות מעורבות יתר של הורים בבית הספר בעזרת הסימנים הבאים:
– הם באים אל בית הספר מדי יום וללא תיאום מראש
– הם שומרים על קשר עם המורה בטלפון הפרטי מבלי שהילדים יידעו
– הם מעוניינים להיות חלק מכל תהליך קבלת החלטות בבית הספר, גם הקטן והשולי ביותר
– הם חוקרים את הילד מדי יום על כל פעולה שהמורים או המנהלים בבית הספר עשו
– הם מגיבים בקיצוניות על החלטות ברמה הבית-ספרית
– הם עוקפים סמכויות ומפעילים קשרים נגד מורים באופן אישי

ההיבט החיובי של מעורבות הורים

יש גם היבטים חיוביים למעורבות הורים בבית הספר, וכדאי מאוד להדגיש אותם:

1. מעורבות המתבצעת בצורה נכונה מראה לילדים שהם לא לבד בבית הספר, מקנה להם תחושת ביטחון, ומשפרת את היכולות הלימודיות שלהם.

2. המעורבות מחזקת את הקשר בין ההורה לתלמיד בטווח הקצר והארוך, מקלה על שיתוף מידע מבית הספר, ומאפשרת להורים לדעת מה מתרחש בחייו האישיים של הילד.

3. רוב המורים מעודדים מעורבות של הורים, ואף ממליצים על כך בתחילת שנת הלימודים.

כל אלו מהווים עדות לחשיבותה של המעורבות, ולמקום שהיא תופסת בקרב משפחות. לסיכום, מעורבות הורים בבית הספר היא נושא מורכב בעל חסרונות ויתרונות. כמו בהיבטים אחרים של חיי המשפחה, גם את המעורבות הזו כדאי לבצע במינון נכון ותוך בקרה עצמית.

כללי