מעבר דירה כרוך בריצות וארגונים רבים. יש לדאוג להזמין חברת הובלות, צריך לנקות את הדירה החדשה, ולתקן בה את כל הפרטים הקטנים אשר זקוקים לתיקון, חשוב למיין את כל החפצים האישיים והרהיטים השונים, ולהחליט מה עובר איתנו לבית החדש, ומה אפשר לזרוק. יש צורך ללכת לבחור ריהוט חדש או מכשירי חשמל חדשים, צריך לארוז את כל החפצים של כל המשפחה ועוד. אולם, בתוך כל המהומה הזו חשוב מאוד לא לשכוח את הילדים, ואת מה שהם צפויים לעבור בעקבות המעבר. מעבר דירה עם ילדים עשוי להיות טלטלה רגשית בעבור הילד, ולכן חשוב מאוד להקפיד לעשות את התהליך לאט ככל האפשר, ובצורה המתחשבת ביותר בעבור הילד.

ההשפעות השונות של מעבר דירה על הילד

מעבר דירה עם ילדים עשוי להשפיע על הילד בצורות שונות. ראשית, לילד עשוי להיות קשה להסתגל למיקום חדש ולחדר חדש, ולייחס לדירה החדשה תחושה של בית. שנית, בעבור הרבה ילדים מעבר לדירה חדשה אומר גם החלפת מקום הלימודים, והסתגלות למקום לימודים חדש, מה שעשוי להיות קושי גדול בפני עצמו. אם אתם מעוניינים להפוך את מעבר הדירה לקצת יותר נעים בעבור הילד, השתדלו לבחור במעבר דירה בחופש הגדול, כך יהיה לילד זמן להסתגל אל המקום החדש, והוא לא יאלץ לעזוב את החברים, ולהתרגל לבית ספר חדש באמצע השנה.

מעבר דירה עם ילדים, אפשר גם בכיף

מעבר דירה עם ילדים יכול להיות הרבה יותר מהנה, והרבה פחות מאיים בעבור הילד אם תשמעו לעצות הבאות:

  • הכינו את הילד מראש למעבר: לילדים קטנים אין צורך לספר מראש על המעבר, מאחר ואין לילדים בגיל זה תחושה של זמן, והם עשויים לפתח תחושה של חשש או לחץ בזמן ההמתנה. אצל ילדים בגילאי בית ספר המצב שונה לגמרי. בגיל הזה הילדים הם בעלי תפיסת זמן, וגם מבינים פחות או יותר את המשמעות של המעבר, ולכן חשוב ביותר לספר להם על המעבר מראש, על מנת לתת להם אפשרות להתרגל לרעיון.
  • שתפו את הילד בתהליך האריזה: נסו להפוך את הילד לשותף מלא בתהליך האריזה של החפצים שלו. תנו לו לארוז חלק מהדברים לבדו, ולהחליט מה הוא יכול לשים בקופסאות מראש, ומה צריך לחכות עד לרגע האחרון.
  • קחו אותו להכיר את מקום הלימודים החדש: אם הילד מחליף בית ספר, קחו אותו לבקר בבית הספר החדש. הכירו לו את המבנה, הראו לו את הכיתה, ואולי אפילו הפגישו אותו עם המחנכת, כך המעבר לבית הספר החדש יהיה פחות מאיים, והילד ירגיש שהוא הולך למקום מעט מוכר.

מה קורה ביום המעבר?

ביום המעבר רצוי להרחיק את הילדים מן הבית. אפשר לעשות להם יום כיף עם סבתא או אצל החברים, אך בשום פנים ואופן לא כדאי שהם יסתובבו למובילים ולכם באזור הבית.

נכתב באדיבות הובלות המאה http://www.a100.co.il/

כללי