תסמונת מוות בעריסה כוללת שורה ארוכה של מקרי מוות בלתי מוסברים. התסמונת מתרחשת בעיקר בקרב תינוקות מתחת לגיל שנה ובזמן השינה, אך ניתן למנוע אותה בעזרת הקפדה על הנחיות והמלצות

תסמונת מוות בעריסה אינה נפוצה אך היא עדיין מטרידה הורים צעירים בכל רחבי העולם. המאפיינים העיקריים של התסמונת הם שמדובר על מקרי מוות בלתי מוסברים, החלים על תינוקות מתחת לגיל שנה ובזמן השינה.

הגורמים למוות בעריסה לא ברורים בצורה ודאית, אולם ההשערות הן שמדובר על פגיעה מוחית ומזערית שלא ניתן לזהות בבדיקות סקירה, הדמיה, אולטראסאונד או CT ראש. הפגיעה היא תפקודית ולכן היא משפיעה על מנגנון בקרת הנשימה והיקיצה של התינוק.

הפחחת הסיכון ומניעת התסמונת

אין דרך למנוע בצורה חד משמעית את הסיכוי למוות בעריסה. עם זאת, יש דרכים בדוקות להפחתת הסיכון ואותן כדאי לאמץ:

א. מעקב הריון – מניעת מוות בעריסה מתחילה במעקב הריון המתבצע מול רופאי משפחה ואנשי מקצוע נוספים. המעקב חיוני עבור האישה והעובר, הוא מאפשר לדעת האם קיימים סיכונים מסוימים והוא מקל על טיפול בזמן בתופעות בריאותיות שונות.אמא ותינוק

ב. חדר התינוק – רצוי להימנע מחימום יתר של חדר התינוק. כדאי גם להלביש את התינוק בבגדים חמים, אך לא חמים מדי ולזכור שאין סיבה להגזים עם אמצעי ההסקה. ישנם הנחיות ברורות הנוגעות לטמפרטורה המומלצת בחדר תינוקות, שעומדת על 22-24 מעלות. דגשים אחרים הם להרחיק עצמים שיכולים לחנוק את התינוק מטווח המיטה, לחבור במזרן מתאים המיוצר על פי תו תקן וכמובן להימנע מעישון.

ג. הנקה – מחקרים מראים קשר בין מניעת מוות בעריסה לבין הנקה. הנקה מפחיתה מחלות בדרכי הנשימה העליונות, היא מורידה את הסיכון למוות בלתי מוסבר והיא עדיפה על כל שימוש בפורמולה מלאכותית.

ד. שינה נכונה – יש הנחיות ברורות להשכבת התינוק לשינה. ראשית, חשוב להשכיב אותו על הגב לקראת השינה ולהישאר לידו על מנת לוודא הירדמות תקינה. שנית, רצוי לתת לתינוק לישון עם מוצץ וכך להפחית את הסיכון למוות פתאומי.

האם אמצעי התראה עוזרים במניעת מוות בעריסה?

מכשירי אזהרה או אמצעי התראה הנמכרים עבור ההורים לא תמיד מצליחים להפחית את שכיחות מקרי המוות בקרב תינוקות. הסיבה העיקרית לכך היא שיש צורך בשינה בתנוחה ספציפית על מנת שאמצעי ההתראה יהיו רלוונטיים, כמו גם העובדה שעבור רוב התינוקות פשוט אין בהם צורך. אמצעי התראה לא תקינים עלולים לגרום יותר נזק מתועלת ולהקפיץ הורים במהלך הלילה כאשר הם אינם שומעים את נשימת התינוק. בנוסף, הם מביאים לעיתים לירידה בעירנות ומקשים על ההורים לבצע את תפקידם הטבעי.

לסיכום, תסמונת מוות בעריסה מפחידה ובצדק הורים בכל רחבי העולם. חשוב להכיר את מאפייני התסמונת ואת הגורמים על מנת להפחית את הסכנה, להתייעץ עם רופא המשפחה בכל מקרה של התלבטות ולאמץ עצות מעשיות הקשורות לתינוק ולסביבת השינה שלו.

כללי