בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בנושא של מודעות לאיכות הסביבה. מה שהיה בעבר נחלתם של יחידי סגולה בלבד הפך עם הזמן לצורך חיוני, מהותי וקריטי עבור עתיד האנושות כולה. אך מלבד עסקים, ממשלות וארגונים ירוקים הנאבקים למען הפיכת כדור הארץ למקום טוב יותר, החלה המודעות לחלחל גם אל אזרחים ברמת המיקרו.

דוגמא מצוינת לאופן בו ניתן להטמיע את הנושא של מודעות ירוקה בדור הצעיר היא בעזרת פעילויות משפחתיות. אין צורך בידע מקצועי או בניסיון עם פעולות אקולוגיות על מנת לערוך פעילויות מן הסוג הזה. בנוסף, בעזרת "פעילויות ירוקות" ניתן ליהנות משורה ארוכה של יתרונות, כגון:

  • דוגמא אישית לילדים ולנערים
  • זמן איכות משותף שאינו כרוך בצפייה בטלוויזיה
  • פיתוח יכולות קוגנטיביות
  • יצירת חוויות הדדיות בין הורים לילדים

איזו פעילות משותפת אפשר לבצע עם הילדים?

סביבה ירוקהפעילות משותפת של הורה וילד יכולה להיות יצירה עם נייר ממוחזר. תהליך מחזור הנייר הוא חלק מתחום מרתק עם המון הפתעות בלתי צפויות. התוצאה של היצירה היא עיסת נייר צבעוני, גמיש ואקלקטי בו ניתן להשתמש לצרכים אסתטיים או פונקציונאליים. ילדים בגיל צעיר מאוד מתלהבים מיצירות מן הסוג הזה, ולעיתים קרובות הם מפתחים באמצעותן יכולות חדשות. מעבר לכך, ההורים יכולים ללמד את הילדים עד כמה חשוב לבצע תהליכי מיחזור. כולם נהנים מתוצאה יפה ללא עלות, וכדור הארץ מרוויח סביבה נקייה ונעימה יותר.

הדרך הנכונה להגביר מודעות ירוקה בגיל צעיר היא לגשת אל הנושא ואל הפעילויות עם ביטחון. הורים נטולי יכולת טכנית יכולים להיעזר במידע המופיע באתרי אינטרנט, בסרטונים או בספרי הדרכה. גם התייעצות עם חברים ובני משפחה עשויה לעזור ולייצר את התוצאה הרצויה. מודעות ירוקה באה לידי ביטוי בטווח הקצר והארוך, היא מלווה את הילד ברמה היום-יומית, וניתן להשתמש בה לצרכים רבים.

הזדמנות לחשוף את הילדים לגירויים חדשים

רוב ההורים מוכנים לשלם הרבה כסף על פעילות משותפת עם הילד, למרות שפועל עומדת בפניהם האפשרות לערוך פעילויות כאלה בחינם. יצירה עם נייר ממוחזר מלמדת את שני הצדדים ויוצרת חוויה בלתי נשכחת. ההורים מצידם מקבלים הזדמנות לקחת חלק פעיל בתהליכי מיחזור, בעוד הילדים שוברים את השגרה המרעננת ונחשפים אל גירויים חדשים. העלות של פעילות כזו מינימאלית עד לא קיימת. אפשר להשתמש בכל נייר עיתון, דפי מחברת או שאריות נייר שיש בבית. הפעילות אינה מסוכנת, היא לא מלכלכת את החדר וניתן לקיים אותה גם בחוץ.

לסיכום, איכות הסביבה היא חלק מנושא חשוב אשר דורש הגברה של המודעות. הורים לילדים צריכים לקחת על עצמם את האחריות, להעביר את המודעות לגיל הצעיר, ולערוך כמה שיותר פעילויות משותפות בעזרת נייר ממוחזר ואמצעים נוספים. רק כך ניתן לשפר את מצב איכות הסביבה, ולהעלות את איכות החיים.

נכתב באדיבות נחמיאס מיחזור נייר 

כללי