למרות שברוב המקרים הילדים מבלים בבית הספר בשעות היום ולא אחר הצהריים או בחושך, יש נהלי בטיחות ברורים עליהם חשוב להקפיד במהלך הפסקות חשמל.

הוראות בטיחות

א. תאורת חירום – על בית הספר להצטייד מראש בפנסים ואמצעי תאורת חירום. חשוב שבכל כיתה יהיה פנס חירום אחד לפחות ושהמורים יידעו היכן הוא נמצא. כדאי לפזר גם אמצעי תאורת חירום במסדרונות, במעברים, בתאי השירותים ובכל חלל פנימי אחר בבית הספר. במידה ויש תלמידים בהפסקת חשמלמסדרונות, חשוב להובילם בסבלנות ובצורה מסודרת לתוך הכיתות. במקומות חשוכים לחלוטין עדיף לא לזוז ולהמתין לבוא עזרה.

ב. הדרכות מקצועיות – מורים ואנשי צוות צריכים לעבור הדרכות מקצועיות אחת לתקופה מסוימת. הדרכה של טכנאי חשמל מומחה תאפשר למורים לזהות את נתיכי החשמל ולהימנע מביצוע פעולות לא מומלצות. ההדרכות גם מקנות למורים כלים מעשיים להתמודד עם מערכת חשמל לא תקינה.

ג. הודעה לחברת חשמל ולרשויות – כיום קל יותר להודיע לחברת חשמל ולרשות המקומית על תקלות או בעיות. כל מורה או אפילו תלמיד עם טלפון נייד יכול לחייג למספר 106* ולבדוק האם מדובר על תקלה מקומית או כללית.

ד. ניתוק מכשירי חשמל – מומלץ לנתק כל מכשיר או ציוד בלתי חיוני רגיש עד להחזרת זרם החשמל. את הניתוק רשאים לבצע המורים בלבד.

 

מה מיוחד בהפסקות חשמל בבית הספר?

ראשית, בעיות או תקלות במערכת החשמל מתרחשות באופן בלתי צפוי. הן עלולות לקרות כאשר הילדים נמצאים בכיתות, בהפסקות או במסדרונות וליצור לא מעט פאניקה וחרדה. שנית, הבעיות מתרחשות לכל אורך השנה.

לסיכום, היערכות לקראת הפעלת אמצעי חימום בחורף או מזגנים בקיץ לא תמיד מספיקה. תפקידם של נציגי בית הספר הוא להקפיד על נהלי הבטיחות, להגביר את המודעות בקרב התלמידים ולשמור על קור רוח.

לקריאה נוספת: כללי בטיחות בזמן הפסקת חשמל

כללי