החוק מסווג התעללות בילד לקטגוריות שונות וכל אזרח בוגר מחויב לדווח על עבירה מן הסוג הזה. במאמר הבא נסביר מה מאפיין את העבירות השונות ומתי כדאי לפנות לעורך דין פלילי בתל אביב או באיזור המגורים

חשד להתעללות בילד עלול להציף שורה ארוכה של תחושות קשות, כעס ודאגה. יחד עם זאת, חשוב לפעול במישור החוקי והמקובל ולהבין את אופי ההתייחסות המשפטית לנושא. החוק בישראל לדוגמא מסווג התעללות לארבע קטגוריות שונות:

א. התעללות פיזית – זו התעללות שמבוססת בדרך כלל על בעיטות, נשיכות, מכות וטלטולים. הפגיעה יכולה להיות חמורה או מתמשכת והיא גורמת לשטפי דם, נפיחויות, פצעים פתוחים, כוויות, שברים ועוד.

ב. התעללות מינית – התעללות מן הסוג הזה מתבצעת בדרך כלל תוך שימוש בכוח, בכפייה, באיום או בפיתוי. יש גם מבוגרים שמנצלים את סמכותם ומרותם על מנת להתעלל בקטינים מתחת לגיל 18.

ג. הזנחה – החוק מגדיר "הזנחה" בתור מחדל מכוון או פעולה מתמשכת של הזנחה פאסיבית ואקטיבית. ההזנחה נועדה למנוע מהילד הזנה, טיפולים רפואיים, תנאי אקלים סבירים ולעיתים גם גירויים סביבתיים.

ד. התעללות נפשית או רגשית – זו התעללות שיכולה לבוא לידי ביטוי בחרדות, הסתגרות, יכולת מילולית מוגברת והתפתחות לקויה. התעללות נפשית או רגשית נחשבת לקשה ביותר להגדרה, אך היא לא פחות חמורה משאר סוגי ההתעללויות.

יש לזכור כי כל אזרח בוגר מחויב לדווח על עבירה בקטין. החובה חלה גם על עבירה על ידי האחראי עליו וגם על ידי בני משפחה שטרם מלאו להם 18. חובת הדיווח רלוונטית בין היתר עבור עבירות מין, ניצול מיני, תקיפה, התעללות, נטישה והזנחה. על האזרח לדווח על החשד לביצוע עבירה ישירות ללשכות הרווחה או למשטרה באיזור המגורים. מי שאינו מקיים את חובת הדיווח עובר על החוק וצפוי לענישה מהרף הפלילי.

מתי פונים לעורך דין פלילי בתל אביב?

ההתלבטות של רוב האנשים הבוגרים הנחשפים להתעללות בקטין היא מתי יש לפנות לעורך דין. סביר להניח שאדם ללא קרבה משפחתית לקטין לא יפנה בעצמו לעורך הדין, אלא יעביר את הדיווח למשטרה ולרשויות. מצד שני, קרובי משפחה ולעיתים גם קטינים בעצמם מחפשים מידע על עורכי דין על מנת לטפל בעבירה במישור המשמעתי והמשפטי.

כדאי לתת עדיפות לעורך דין שנמצא באיזור המגורים ומתמחה בתחום הפלילי. מי שגר באיזור המרכז לדוגמא יכול לקבל המלצות על עורך דין פלילי בתל אביב ולערב גם את גופי החקירה. עורך דין מסייע לקטין ולבני המשפחה, הוא מלווה אותם לאורך התביעה המשפטית והוא גם מספק להם במידת הצורך הגנה אקטיבית. עורך דין פלילי עוסק בכל סוגי ההתעללות והניסיון העומד לרשותו מאפשר הגשת תביעה תוך איסוף עדויות, ראיות והוכחות נוספות.

כללי