מה לעשות כשהילד מראה סימנים של לחץ וחרדה?

יש פעמים בהם אנו מבחינים שילדינו מראים סימני חרדה ולחץ. אם בעבר, רוב ההורים חיכו שהדבר יעבור ואילו הורים אחרים לא ידעו למי לפנות ופחדו שתופעה זו לא נורמאלית לגיל זה, כיום ישנה מודעות גדולה יותר לעניין. במאמר זה החלטנו להציג בפני הקוראים פעולות נקודתיות אותן יש לבצע כאשר ילדים מראים סימנים של לחץ וחרדה.

 

פחדים וחרדות אצל ילדים

רוב ההורים מסתכלים על תקופת הילדות מנקודת מבט נוסטלגית קסומה ומנסים להרחיק מילדיהם כל דבר שיכול להיות להם קשה מדי או לגרום להם לצער. למרות כל זאת ילד יכול להיות מושפע מכל מיני פחדים וזאת משום החשיפה הבלתי נמנעת ממצבים מסוימים בחיים כמו למשל אבל ושכול, פציעה של ילדים אחרים, התמודדות עם תחושת חוסר אונים כי הם לא עשו כלום כדי לעזור להורה או חבר טוב ועוד. אי אפשר למנוע מהילד מצב בו הוא חווה לחץ או חרדה, אך ניתן לבצע פעולות מקדימות כדי לנסות ולעזור לילד לא לחוות אותם ואם הוא חווה אותם להבין את הדברים, להקשיב לו ולהפנות אותו לטיפול הנכון. חשוב לקחת בחשבון שפעמים רבות תשובה שמותאמת לגיל עדיפה על פני כל מיני תשובות שהילד ממציא בראשו. בשנים האחרונות גברו אצל ילדים מצבים של חרדה ולחץ משום כל מיני אירועי ואיומי טרור במדינה ולכן חשוב מאוד להתייחס גם לזה.

 

זיהוי מצבי לחץ וחרדה אצל ילדים

ילדים מגיבים בצורה התנהגותית לאירועים שונים. הם יכולים להגיב לאירועים בשעות הפעילות היומיות שלהם וגם בשעות הלילה כאשר הם ישנים. יש מצבים בהם ילדים יסתירו מצבים אלו ולכן הם יתגלו רק תקופה לא קצרה לאחר האירוע אותו הילד חווה. ילד יכול להגיב בחוסר שקט, התקפי זעם, אלימות כלפי ההורים וילדים אחרים יחוו סגירות ודיכאון. יש פעמים בהם אנו נחשפים לילד שמרטיב במיטה וזאת תקופה ארוכה לאחר שנגמל, יש ילדים שלפתע מסרבים להתנתק מההורה ובוכים בהיסטריה כל פעם שנדרש מהם לעשות זאת. חשוב לקחת בחשבון שילדים מבינים ומגיבים למצבים שונים עליהם ההורים מדברים והם גם מגיבים למצבים רגשיים של ההורה.  דמות קרובה לילד שמתחילה לבכות או להגיב רגשית לאחר קבלת בשורה מסוימת תשפיע על הילד בצורה ניכרת. בנוסף, יש גם מצבים שאינם קשורים לטראומה משום הודעה או אירוע רגיש אחר, אלא מצבים בהם הילד חווה בעיות קוגניטיביות ומראה סימנים של לחץ וחרדה לקראת מבחן זה או אחר בבית הספר, אם דבר זה חוזר על עצמו יש לפנות עם הילדים למרכז אבחון וזאת על מנת שיעבור אבחון פסיכו דידקטי.

 

איך עוזרים להם?

אם מדובר על חרדות ולחצים לפני בחינות יש לחפש במנוע החיפוש באינטרנט תחת מחרוזת המילים אבחון דידקטי מחיר + שם העיר בה אתם מתגוררים. חיפוש זה יניב את התוצאות המקיפות ביותר אודות מקומות אבחון אליהם ניתן לגשת על מנת לאתר את ליקויי הלמידה של הילד ולזכות לטיפול מקצועי מאת מומחים. אם מדובר על ילדי גן ובתי ספר שמגיבים בצורה קיצונית של לחץ וחרדות לאירועים רגשיים אותם הם עברו, יש לפנות אל היועצת של בית הספר או הגננת וזאת על מנת שיפנו אתכם למקום הנכון. בנוסף, חשוב לשמור על סדר היום לו הילד מורגל, להקשיב לו, לתמוך בו מבחינה רגשית, להסביר לו את הדברים בצורה הגיונית ולתת לו לבטא את רגשותיו המלאים בעת השיחה.

 

כללי