כסף לילדים הוא נושא רגיש המחייב את ההורים לגלות יצירתיות, אחריות, ולעיתים אפילו אומץ. כל הורה רוצה לפנק את הילדים, ואין מישהו שמעוניין לחסוך מהילדים שלו את הטוב ביותר. מצד שני, עודף מוטיבציה מצד ההורים, ומתן דמי כיס גדולים מדי עשויים להביא לנזקים בלתי הפיכים.
טיפול בכסף מצטרף אל שורה ארוכה של מרכיבים המשפיעים על ההתפתחות של הילדים. יש להקדיש מחשבה לנושא הזה, ולהכיר את הסוגיות הבולטות המלוות אותו.

כמה דמי כיס כדאי לתת?

השאלה העיקרית לגבי הקשר הכלכלי בין הורים לבין ילדיהם היא כמה כסף לתת. יש הורים אשר מעדיפים לתת לילדים שטר של מאה שקל אחת לתקופה ארוכה, וכך להטיל עליהם אחריות לניצול נכון של הכסף, לעומת אחרים אשר נותנים מנות קטנות יותר, ובהתאם לדרישה ספציפית. אין דרך חד משמעית לענות על השאלה כמה כסף לתת, אך ניתן לקבל תשובה בעזרת הכללים הבאים:
– התאימו בין כמות הכסף לגיל הילד
– בדקו מה נעשה עם הכסף וכיצד הילד משתמש בו
– שמרו על איזון בין הכסף הניתן לכל האחים במשפחה
– ודאו כי הילד מבין מה כרוך בקבלת הכסף
– נסו לעודד את הילד לקבל כסף רק אחרי שהוא מבצע פעולות או מטלות

דמי כיס לילדים

מתי להתחיל לתת דמי כיס?

גם כאן השאלה צריכה להיבדק על פי הנסיבות הספציפיות ותהליך ההתפתחות הסובייקטיבי של הילד. יש ילדים שיכולים להתמודד עם כסף כבר בגיל צעיר, לדוגמא בעת הכניסה לבית הספר. לעומת זאת, ילדים אחרים לא ינצלו את הכסף בצורה נכונה, וישתמשו בו רק על מנת למשוך את תשומת ליבם של ההורים.
באופן כללי, חשוב להתחיל ולתת כסף לילדים רק כאשר ההורים מרגישים שהם מוכנים לכך. על הילדים לגלות אחריות, להראות שהם מעריכים את הכסף, ולשמור עליו עבור צרכים רלוונטיים בלבד. מצד אחד, ההורים לא צריכים להגביל את הילדים, ולגרום להם לתחושה של תסכול. מצד שני, התזמון הנכון עבור תחילת מתן דמי כיס חשוב מאוד לתהליך ההתבגרות.

יתרונות וחסרונות של דמי כיס

הורים אשר נותנים כסף לילדים בצורה מבוקרת, ותוך מעקב אחר ההוצאות יכולים ליהנות משורה ארוכה של יתרונות. הכסף מגביר אצל הילד את תחושת האחריות, העצמאות והבגרות, והוא עוזר לו להתמודד גם עם מצבים פחות מוכרים בעולם החברתי. בנוסף, ילד אשר לומד כיצד להתנהל עם כסף מקל על ההורים בכך שהוא אינו מפתח בהם תלות מוגזמת.
התנהלות כלכלית לא נכונה מול הילדים עשויה להביא גם לחסרונות ונזקים. ילדים לא צריכים לקבל גישה בלתי מוגבלת לכסף, עליהם להעריך כל שקל שמגיע אליהם, ולהבין כיצד להשתמש בו בצורה נכונה. לסיכום, היתרונות והחסרונות של התנהלות כלכלית מול הילדים תלויים במידה רבה במערכת השיקולים של ההורים. נקיטת הצעדים הנכונים תמנע את החסרונות, ותדגיש את היתרונות בטווח הקצר והארוך.

כללי