לעתים קרובות, אנו מבינים כיצד ומדוע מעצבת פנים תוכל לסייע לנו כשמדובר על עיצוב של חלל כמו הבית שלנו, או כמובן מקומות עבודה כמו משרדים. אולם, מה בנוגע לעיצוב של גני ילדים? לפעמים אנו שוכחים כי גם הילדים הקטנים, זקוקים לסביבה נעימה במיוחד, וזה לא דבר של מה בכך. מעצבת הפנים תוכל לדאוג לכך שהעיצוב של גני הילדים יהיה ידידותי ונעים לילדים. אל תשכחו שמדובר על אזור שהילדים נמצאים בו לא מעט. הילדים נמצאים בגן הילדים לפחות 5-6 שעות ביממה, ולעתים הם גם לנים בצהרון שנמצא בגן שעות נוספות. אז מהם העקרונות שלפיהם מעצבת הפנים תעבוד?

כמה עקרונות חשובים לעיצוב

  • שימוש בצבעים מתאימים – קודם כל, הבסיס לעיצוב לגן הילדים מתחיל בצבעים המתאימים. גן ילדים לא יכול להיות מקם אפור ומדכא עם צבעים כהים. מעצבת פנים תדגיש בפניכם את השימוש באלמנטים של צבעים בהירים, וכמובן שימוש בקשת הצבעים. אם בבית או במשרד נהיה סולידיים יחסית – הרי שהגן הוא אזור שבו הילדים צריכים להביע את הסקרנות שלהם, ולכן בהחלט צריך להיות שילוב של צבעים שונים. מעצבת פנים אף יכולה להמליץ על שימוש באלמנטים לערבוב בין הצבעים בגן ושינוי חלקים בגן שהילדים יעשו – כדי ליצור קשת חדשה של צבעים. כך הצבע הופך מפריט עיצובי – גם לחלק חשוב מאד בתהליך הגילוי של הילדים.
  • הצורה המתאימה – מעצבת פנים עוזרת בין השאר גם בעיצוב הצורה המתאימה לגן הילדים. ההמלצה היא תמיד שבגני ילדים, יהיו כמה שפחות פינות ישרות וכמה שפחות אלמנטים שעלולים לגרום לחתכים. אם משתמשים למשל ברהיטים עם פינות שפיציות ועם צלעות חדות, הדבר עלול להוביל לפגיעה בילדים. במקום זה נעדיף להשתמש בכמה שיותר פינות עגולות או מעוגלות, ולעתים גם נשתמש באלמנטים רכים שיעטפו את האזורים הקשים והחדים מידי שיש בתוך הגן. הדבר יוצר לא רק אווירה נעימה יותר בגן – אלא גם עיצוב שהוא בטיחותי הרבה יותר.
  • פריטים בגודל המתאים – בגן הילדים, הפרופורציה היא שם המשחק, וכל מעצבת פנים מקצועית חייבת להתחשב בכך .יש לזכור כי הפרופורציות משתנות לגמרי בגן הילדים, כי מדובר על בני אדם שהם נמוכים יותר, חלשים יותר, ולכן גן הילדים חייב להיות מותאם עבורם בגודל. זה אומר שימוש בשולחנות וכסאות שהם קטנים יותר, שימוש במשחקים קטנים, ובאופן כללי – הכל צריך להיות נמוך ובגישה מתאימה.

ומה עם הצוות גן?

נקודה נוספת שכדאי לזכור לסיום הוא שבתוך הגן יש לא רק המון ילדים – אלא גם הגננת והסייעות שעוזרות לה. זה אומר שהעיצוב של הגן חייב גם להתחשב במבוגרים שיש בו, כי אם להם לא יהיה נוח – הם יתקשו מאד לעזור לילדים. לכן העיצוב כן צריך לקחת בחשבון גם את עולם המבוגרים, ולשלבו עם עולם הילדים.

כללי