הורים שרוצים ללמד את הילדים על אחריות צריכים לתת להם להשתתף בתהליך הארוך של עיצוב חדר השינה. במאמר הבא נסביר עד כמה זה חשוב. 

בחירת וילונות לחדרי ילדים ונוער כדוגמא.

ילדים ובני נוער נדרשים לגלות אחריות בגיל צעיר. יחד עם זאת, הרבה הורים לא יודעים כיצד לעודד את הילדים להשתתף בתהליכים חשובים ולקחת על עצמם אחריות מן הסוג הזה. הדרך הטובה ביותר לעשות את זה היא פשוט לערב אותם בקבלת ההחלטות. אפשר לנצל את ההזדמנות של עיצוב חדרי ילדים ונוער ולבקש מהם להביע דעה אישית. בצורה כזו ניתן לרכז שלל יתרונות תחת קורת גג אחת:

א. מעורבות אישית – ילד שמעורב בתהליך עיצוב חדר השינה שלו מרגיש חלק מהמשפחה. הוא מחויב יותר כלפי החדר וסביר להניח שיהיה קל לגייס אותו לטובת ניקיון, ארגון ושמירה על הסדר. הורים צריכים לערב את הילד מגיל צעיר, אך מצד שני גם להעניק לו תחומי אחריות שעולים בקנה אחד עם היכולות שלו.
ב. מוטיבציה – חשוב לתת לילדים ובני נוער להשתתף בעיצוב החדר שלהם כדי להגביר אצלם את המוטיבציה. אפשר להשתמש בבחירת וילונות לחדרי נוער בתור מניע להכנת שיעורי בית, או לבקש מהילדים לבחור ריהוט כדי להגביר את המוטיבציה להשתתפות במטלות הבית. לא משנה איזה מטרה רוצים להשיג, המעורבות של בני הנוער היא תנאי להשתתפות פעילה.
ג. חיסכון בהוצאות – אפילו ברמה הפרקטית יש יתרונות לשילוב ילדים ובני נוער בתהליך עיצוב חדר שינה שלהם. ראשית, הורים שעושים את זה לא נדרשים לקבל החלטות לבד ולכן הם חוסכים בהוצאות. שנית, הילדים יכולים להסביר להורים בדיוק מה חשוב להם ולכוון אותם מתוך הקטלוג וההיצע. אלו פרטים קטנים שעושים הבדל גדול בעיצוב הבית החדש או בשיפוץ דירות קיימות.

וילונות לחדרי ילדים ונוער – הדוגמא המושלמת

177492663 (Mobile)
הדוגמא הטובה ביותר לחשיבות מעורבות הילדים בתהליך עיצוב החדר באה לידי ביטוי בבחירת וילונות. את הוילונות בוחרים בדרך כלל אחרי שמחליטים על מאפייני החדר, כמו למשל צבעי הקירות וכמות הרהיטים או מכשירי החשמל. כדאי להגיע עם הילדים לאולמות התצוגה ולתת להם להתרשם לבד מסגנון הוילונות. במקביל, ניתן לנצל את ההיכרות של ילדים ובני נוער עם אתרי אינטרנט ולבקש מהם לאסוף מידע רלוונטי. ככה הופכים את הילדים לגורם פעיל בתהליך הבחירה ומסייעים להקניית מיומנויות חשובות.
שיתוף הילדים דורש לא מעט סבלנות מצד ההורים. הם צריכים לשלב בין הצבת גבולות ובין מתן לגיטימציה, להישאר עירניים למסגרת התקציב ובעיקר להכווין ילדים שעושים טעויות. יחד עם זאת, זו השקעה משתלמת לטווח הקצר והארוך. ילדים ובני נוער שמגלים אחריות הופכים להיות בוגרים מעורבים ובעלי דעה מגובשת.

כללי