רבים מאיתנו שומעים על הפרעת קשב וריכוז ויש חוששים לעתידו של אותו אדם הסובל מלקות זו. יוצא לנו לחשוב על מישהו מרחף או כזה שלא יצליח אפילו להוציא תעודת בגרות, אבל המציאות מראה שכל זה שטות גמורה. הפרעת קשב וריכוז מאוד נפוצה באוכלוסיה ביחס ללקויות הלמידה השונות ואלו הלוקים בה מצליחים להשתלב טוב טוב בלימודים ובחיים. הסוד להצלחה זו לא טמון בטיפול מיוחד או בתרופת קסם אלא במשהו שכולנו עושים – שאיפה, התמדה, השקעה וכוח רצון.

הגילוי

בדרך כלל מתחילים לשים לב לסימנים השונים להפרעת הקשב והריכוז בסוף הגן או בתחילת תקופת בית הספר. לעתים ילד הסובל מלקות למידה, ובפרט הפרעת קשב, ייראה כאחד שלא מעניין אותו ללמוד וחוסר ההצלחה יכול להיראות כמו חוסר רצון. עם זאת, חשוב להבין שיש דברים שלא בשליטת הילד, במיוחד אם לא מודעים ללקות. כשיש חשש – מומלץ לגשת לאבחון דידקטי כדי לאמת שיש לקות למידה. לאחר אבחון יהיו לכם את התשובות שתצטרכו להמשך.

ההתמודדות

הפרעת קשב וריכוז היא לא סוף העולם. אנשים מוכשרים מאוד שהצליחו להגשים את חלומותיהם סובלים מלקויות שונות ואם מסתכלים עליהם כעל מחסום, זו בעיה חמורה. צריך להסתכל על לקויות למידה כעל אתגרים. בעזרת כוח רצון והתמדה אפשר להגיע להישגים גבוהים. חשוב מאוד שתהיה תמיכה של ההורים והצוות החינוכי וההורים צריכים לגלות מעורבות רבה בהתקדמות של הילד.

העצמה

אחד הדברים החשובים ביותר עבור ילד בעל לקות למידה זה להמשיך ולשפר לו את הביטחון והדימוי העצמי. ילדים כאלו נוטים לסבול מדימוי עצמי נמוך בגלל חוסר הצלחה או תסכולים רבים. חשוב מאוד לחזק את הילד, לטפח אותו, לקחת את הדברים בהם הוא טוב ולהעצים לו את אותם. לא רק בתחומים הלימודיים אלא באופן כללי – אם הילד ממש טוב בכדורגל, לשבח אותו ולחזק אותו ואפילו להגיד לפני אנשים "תראו איך הילד שלי משחק כדורגל!" כל הדברים האלו חשובים מאוד והם יעזרו הרבה יותר ממה שנדמה לכם.

אתם, ההורים, המעצבים של הילדים שלכם. אם תעשו כמיטב יכולתכם, זה ישתלם לכם ולהם. שיהיה בהצלחה!

כללי