הנקה נחשבת על פי הרפואה לדרך הטובה ביותר להזנת התינוק. היא מפחיתה את הסבירות לדלקות אוזניים, אלרגיות, הקאות ושלשולים וגם מצמצמת את הסיכון לדלקת ריאות, סוכרת נעורים או דלקת קרום המוח. חלב האם המזין את התינוק אחראי על גדילת המוח והוא קל יותר לעיכול בהשוואה לתחליפים, חלב פרה או חלב עזים. חלב האם מכיל את כל המינרלים הנכונים ויש בו איזון בין חומרים מזינים.

הנקה גם מספקת תועלת לאם, בעיקר במימד של יצירת קשר קרוב עם הרך הנולד, גירוי הורמונים וכיווץ הרחם. אף על פי כן, נשים רבות המעוניינות להזין את תינוקן בצורה כזו נתקלות בקשיים וכאבים. רוב הכאבים נובעים מפציעה מקומית הנגרמת מטכניקה לא נכונה.

כיצד מניקים נכון?

הדרך הטובה ביותר להבין כיצד מניקים נכון היא להיפגש עם יועצת הנקה מקצועית. יועצת כזו מכירה את כל השיטות להפחתת הכאב והיא יכולה להמליץ לכל אישה על שיטה הרלוונטית עבורה. אין סיבה להמתין לפני תיאום פגישה מן הסוג הזה, היות והבעיה לא צפויה להיפתר מעצמה, אלא להיפך. חשוב לקבל עזרה מקצועית ברגע בו נתקלים בקשיים.הנקה

הנה כמה עצות לדוגמא:

  1. התחלה בחדר הלידה – נשים המתחילות להזין את התינוק בחלב אם כבר בחדר הלידה מקבלות גיבוי של רופאים ואחיות. חשוב לתכנן את התקופה מראש ועוד בזמן ההריון, אך לשים דגש מיוחד על השהות בחדר הלידה ואף לנצל אותה. בנוסף, ניתן לתאם מול המיילדת אפשרות להניק בחצי השעה הראשונה לאחר הלידה
  2. מעגל תמיכה וסביבה נעימה – הסביבה בה נמצאות נשים לאחר לידה היא פקטור משמעותי בחזרה שלהן לשגרה. חשוב ליצור מעגל תמיכה המורכב מחברים, בני משפחה וקרובים ולהיעזר בעצות של הסביבה. יש לערוך הכנה תיאורטית הכוללת קריאה ולימוד, להשתתף במפגשים וגם להתארגן עם כל העזרה האפשרית.
  3. שמירה על מגע בין עור לעור – אמהות לא צריכות לחשוש ועליהן לזכור כי רוב הזמן האינסטינקטים הטבעיים יודעים לבצע את שלהם. כתוצאה מכך, אפשר פשוט לשכב יחד עם התינוק במיטה, ליצור מגע בין עור לעור ולהמתין לרפלקסים הקיימים. מגע עור לעור מבטיח זרימה של חלב האם וגם יוצר חיבור טבעי בין התינוק לבין השד.

מוצרים ושיטות להפחתת כאב

התייעצות עם אשת מקצוע יכולה לעזור לנשים להכיר את המוצרים והשיטות להפחתת הכאב:

  • קונכיות סיליקון להגנה על פטמות סדוקות
  • משחה לפטמות כואבות
  • מגני פטמות
  • קומפרס להקלה על גודש בחזה
  • רפידות קירור
  • רפידות הנקה
  • כריות חימום או קירור לשדיים

לסיכום, קשיים בהנקה הם לא גזירה משמיים ואפשר להתגבר עליהם בעזרת ליווי מקצועי.

כללי