הידיעה על הכניסה להריון, כאשר מדובר בפעם הראשונה אצל אשה צעירה, היא מאורע משמח שלעיתים מלווה בתמיהה, פחדים וערב רב של רגשות. עם הזמן ולאורך תשעת חודשי ההריון כל האלמנטים הללו שוככים ונרגעים עד לרגע המיוחל של הלידה והאמהות. לאור כך, אין ספק שלהיות אמא בפעם הראשונה, שונה מאוד מלהיות אמא בפעם השניה.

כאשר אישה נכנסת לתהליך האמהות בפעם השנייה, היא ללא ספק יודעת היטב לאיזה כיוון היא צועדת. אומנם כל הריון הוא ייחודי ושונה, אך בכל זאת, בהריון השני החששות מרגע הלידה כבר פוחתים ובנוסף, הרבה זמן לדאוג לאני –עצמי של האישה כבר לא קיים שכן יש ילד או ילדה נוספים שיש להקדיש להם זמן ותשומת לב. מהסיבה הזו בדיוק, נשים רבות שנכנסות פעם שנייה להריון, נוהגות להתייחס אליו יותר בקלילות ופעמים רבות גם בוחרות להתעלם מבדיקות הריון מסויימות מתוך מחשבה ש-"אם היה בסדר אז, יהיה בסדר גם עכשיו". האומנם? על מה ניתן לוותר ועם אלו בדיקות יש צורך להמשיך גם בהריון השני? על כך במאמר זה.

אותו הבן זוג? שיקלו שוב את הבדיקות הגנטיות

אחד מן הצעדים הראשונים והחשובים ביותר בעת הריון ראשון או לפניו הן הבדיקות הגנטיות של שני בני הזוג. אלו נועדו לגלות מחלות מולדות גנטיות שעלולות לעבור ותפקידן גם לבדוק שאין סיכוי גבוה לקבלת מומים או מחלות חשוכות מרפא כאשר בני הזוג רוצים להביא לעולם צאצא. כאמור, היות ומדובר בהריון ראשון לא נוהגים לקחת סיכונים והבדיקות הגנטיות הראשונות נחשבות בארץ לבדיקות חובה. אך מה קורה כאשר מדובר בהריון שני עם אותו בן הזוג? (מה שקורה במרבית המקרים, למעט מי שמתחתנים פעם שנייה) היות ואת כל סריית הבדיקות הגנטיות כבר עברתם יחד בפעם הראשונה, סביר להניח שבפעם השנייה לא תצטרכו לעבור את אלו שוב. כמובן, אין זו הנחה גורפת והכל תלוי גם בהמלצת הרופא המלווה את ההריון.

הריון שני ושלישי לרוב בגילאים מתקדמים יותר

דבר ידוע הוא שלרוב נשים תעדפנה לקחת הפסקה בין ההריון של הילד הראשון לזה השני והשלישי. בשל כך, פעמים רבות, הבאת הילד/ה השני והשלישי לעולם מתרחשים בגילאים מבוגרים יותר. הכניסה להריון בגיל מאוחר יותר נושאת עימה קשיים ואתגרים משלה וכאמור גם מחייבת בדיקות שונות הנגזרות מעצם הגיל. כך למשל, אחת הבדיקות שיש לבצע ואין לוותר עליה אם האשה בשלהי גיל 35 היא בדיקת מי השפיר. כיום קיימות בדיקות חלופיות למי השפיר שניתן גם לבצע אותן ובכל מקרה, אין לוותר על הבדיקה המוודאת את בריאות התינוק, התפתחותו הגנטית והתפתחותו האנטומית. ואם מדברים על התפתחות, אז כן גם סריקות המערכות המוקדמת והמאוחרת חשובות ביותר כדי לוודא שאכן כל האיברים נוצרו ומתפקדים בשלמותם ושאכן העובר בריא. בנוסף, היות והגוף מבוגר יותר, חשוב גם לעסוק בספורט מתון על מנת להקל את כאבי הגב והעומס על הרגליים ולבדוק כל כאב מורגש שאינו מוכר.

הקפדה על התזונה גם בהריון מספר 2

נשים רבות חושבות, כי מאחר וגם כך הגוף לא חוזר לגמרי למה שהיה לאחר הלידה, מה הטעם להקפיד על תזונה ומה שנכנס לפה בתקופת ההריון? הרי גם כך העודפים ישארו אחריו וסימני המתיחה, רבות חושבות לעצמן. זוהי חשיבה מוטעית. מי שהקפידה על תזונה נכונה בהריון הראשון וקצת ספורט וודאי ראתה כי היה לה קל הרבה יותר לחזור לגוף של לפני ההריון כאשר הייתה לאחר הלידה. בנוסף לתחושה הפחות כבדה ולפחות צרבות ובחילות בשליש הראשון. העקרון הזה תקף לכל הריון בין שהוא ראשון, שני או שלישי.  לדאוג לגוף שלך ולתזונה חשוב בכל הריון וייסע גם להרגשה אישית טובה יותר שלך ובנוסף, טוענים כי מזון הנאכל בהריון משפיע גם בטווח הארוך על טעמו של הילד והעדפות המזון שלו. לכן אכילה של פירות, ירקות ומאכלים מזינים נוספים עשויה לסייע לך גם במישור רכישת הטעמים הראשונית של הילד וקבלה יותר פתוחה מצידו של מזון בריא ולא רק מזון שהוא מתוק.

מאחלים לך מכל הלב הריון שני, שלישי וגם עשירי קל וכמובן מלא בריאות לך ולעובר/ית!

 

כללי