עבור זוגות רבים, היריון אינו דבר שבא בקלות

זה נראה כל כך פשוט אצל אחרים, חצי שנה אחרי החתונה הם כבר הצליחו להיכנס להיריון ותשעה חודשים אחר כך הם קיבלו את המתנה הכי יפה שהחיים יכולים לתת. אבל לא לכולם זה עובד כל כך בקלות, ואתם ממש לא לבד בסירה. לזוגות רבים יש קושי להיכנס להיריון ולכן ישנם רופאים רבים המומחים בתחום הפוריות ויודעים לעזור ולייעץ לזוגות המתקשים להיכנס להיריון. כמו כן, ישנם מקרים בהם נשים מצליחות להיכנס להיריון אבל עוברות הפלות חוזרות במהלך השליש הראשון להיריון. גם מקרים אלו מטופלים על ידי מומחי פוריות שיודעים לספק עצות ופתרונות.

מהן הסיבות האפשריות לקושי להרות?

• בעיות פוריות נשיות – בכ-30% מהמקרים בהם עולה קושי להרות מקור הבעיה הוא אצל האישה. ישנן בעיות פוריות נשיות שונות שיכולות להוביל לקשוי להרות. החל מחוסר יכולת לייצר ביציות, ביציות פגומות, מום בשחלות, מומים ברחם, בעיות הורמונליות, וסיבות רבות נוספות. חלק מהבעיות יכולות להוביל לחוסר יכולת להרות בכלל, ואילו חלקן יכולות לגרום להפלות חוזרות. הטיפול בבעיות אלו מתבצע במרפאות פוריות או אצל רופאי נשים המומחים בפוריות. חלק מבעיות אלו פתירות על ידי טיפולי פוריות או הפריה חוץ גופית ואילו במקרים אחרים ישנו צורך בפונדקאות.

• בעיות פוריות גבריות – בניגוד לעבר בו חשבו שכל בעיות הוריות נובעות אך ורק באשמת האישה, היום יודעים שבכ-30% מהמקרים הבעיה היא אצל הגבר, ושב-18% מהמקרים ישנה בעיה אצל שני בני הזוג. לכן, כאשר מבינים שישנו קושי להרות חשוב מאוד לבדוק גם את הגבר. בעיות פוריות גבריות יכולות לכלול צורה לא תקינה של זרע, מהירות ותנועה לא טובות של הזרע, ספירת זרע נמוכה, חסימה בצינוריות הזרע ועוד. בעיות אלו יכולות לגרום לקושי לכניסה להיריון ואף להפלות חוזרות. רופאי פוריות לגבר מציעים בדיקות מעבדה מתקדמות אשר מסייעות בבחירה ומיצוי של זרע תקין ושימוש בו להפריה חוץ גופית מוצלחת.

היריון הינו תהליך משותף הנעשה בין שני בני הזוג

היריון הוא עניין משותף שגם הגבר וגם האישה מעורבים בו. לכן, כאשר ישנו קושי להיכנס להיריון חשוב להבין שיכול להיות שבעיית הפוריות היא אצל הגבר ולא אצל האישה. גם אם נדמה שזה עניין שקשור רק לאישה, כמו למשל הפלות חוזרות, ישנם מצבים רבים שאיכות הזרע של הגבר היא מקור הבעיה.

כללי