בשנים האחרונות ,עולה מאוד המודעות לנושא של ניתוח פזילה בגיל מוקדם, והורים רבים תוהים האם גם הילד שלהם צריך לעבור ניתוח לתיקון הפזילה. חשוב מאד לזכור כי הפזילה היא בעיה שבמסגרתה העיניים פונות לכיוונים לא אחידים – שתיהן כלפי פנים או חוץ, או ששתיהן פונות למעלה ולמטה באופן לא אחיד. השאלה היא כמובן מתי ניתוח בא בחשבון? כיצד יש להקשיב להמלצה של רופא עיניים ילדים בנושא? ומה המשמעות של הניתוח?

83643071 (Mobile)

מענה חשוב לשאלות שלכם.

● מדוע הניתוח הוא חשוב? – קודם כל כדאי להבין את החשיבות של ניתוח פזילה ילדים. הניתוח עצמו עוזר לרוב לפתור את המקרים המורכבים יחסית של פזילה, אשר משקפיים או רטייה לא יכולים לתקן בעצמם. המטרה של הניתוח היא בגיל מוקדם ככל האפשר, לטפל בשרירי העין (לכווץ או לשחרר אותם בהתאם), כדי שהפזילה תסתדר. אמנם אפשר גם לעבור ניתוח פזילה בגיל מבוגר יותר, אך הוא לרוב יהיה מורכב יותר. אצל הילדים הניתוח נחשב למוצלח יותר, ובעל יכולת השפעה טובה יותר, כי בגילאים מוקדמים שרירי העין עוד ניתנים להשפעה.

● מה בכלל גורם לפזילה? – אם הלכתם אל רופא עיניים ילדים וגיליתם שלילד יש פזילה, אתם אולי שואלים את עצמכם מה בכל לגורם לה? יש מגוון סיבות אפשריות. הפזילה יכולה להיות לעתים קרובות בשל בעיית ראיה אחרת – כמו למשל קוצר ראיה, שגורמת לילד לאמץ מאד את שרירי העין שלו עד שהפזילה מתקבעת. יש מקרים של פזילה זמנית בלבד, אשר מופיעים במידה והילד עייף או חולה, אבל לעתים אם לא מטפילם בזה – הפזילה עלולה להתקבע.

● ואיך מתנהל הניתוח עצמו? – ניתוח פזילה ילדים מתבצע תחת הרדמה מלאה לילד, משום שאז יש לרופא עצמו גישה נוחה יותר לגלגלי העין, וכך הוא יכול לתקן את שרירי העין. הניתוח עצמו איננו אורך ונערך לרוב במשך כ90 דקות, ולאחר הילד מתאושש תוך כמה שעות.

נושא אשר חשוב לטפל בו
מדובר על אחד מן הנושאים החשובים ביותר, אשר כדאי מאד לא להזניח פנו בהקדם אל רופא עיניים ילדים, ובררו האם הילד אכן צריך לעבור ניתוח פזילה.

כללי