עם כל אי הנעימות, חינוך מיני לילדים הוא נושא חשוב מאוד אליו נדרשים הורים וילדים כבר בגיל צעיר. בניגוד למה שנהוג לחשוב, שיעורי חינוך מיני הם לא תוצר של העידן המודרני והפתוח בו אנחנו חיים. הנושא של מין מתחיל לעניין בני נוער בצורה טבעית עם הכניסה לגיל ההתבגרות והתהליך הזה היה קיים מאז ומעולם. מצד שני, אין ספק כי מספר הפיתויים כיום גדול יותר מאשר בעבר. ילדים ובני נוער מדברים על מין, צופים בו בטלוויזיה וקוראים עליו במחשב. רק בעזרת חינוך מיני מסודר ניתן להתגבר על הטאבו, ולהפוך את הנושא לחלק לגיטימי בתהליך ההתבגרות.

חינוך מיני לילדים מתחיל במסגרת חינוכית מסורתית בדרך כלל בגילאים 13-14, בערך בכיתה ז'. אפשר למצוא הבדלים בגישות בין בתי ספר ומערכות חינוך שונות בארץ ובעולם, אך קיימת הנחה המקובלת על רוב אנשי החינוך כי זהו הגיל המתאים ביותר. בגיל הזה הילדים בוגרים מספיק על מנת להתרכז בשיעור על מין מבלי להגרר למבוכת-יתר או הסתרה. בנוסף, זהו גיל המהווה שלב מעבר קריטי בתהליך ההתבגרות.

חינוך מיני

נושאים חשובים בשיעורי חינוך מיני

לאחר שמחליטים להתחיל בשיעורי חינוך מיני לילדים יש לזהות את הנושאים העיקריים בהם צריך לגעת:

א. הבדלים מיניים בין גבר לאישה – הורים רבים שוכחים כי ילדים לא תמיד מבינים לעומק את ההבדלים בין גבר לאישה. מלבד המאפיינים החיצוניים הברורים אשר מתגלים עוד יותר עם הכניסה לגיל ההתבגרות, הבדלים אלו באים לידי ביטוי בהתנהגות, ציפיות ומערכת יחסים חברתית. בעזרת שיעורי חינוך מיני ניתן למנוע התנהגות לא נכונה, ולחדד את ההבדלים הללו כבר בגילאים צעירים.

ב. התהליך הביולוגי – ילדים צריכים לדעת מה הפונקציה הטבעית והביולוגית של יחסי מין. ככל שמסבירים את הנושא בצורה מופשטת וברורה יותר, כך ניתן להפוך את המין לחלק אינטגרלי מהחיים.

ג. סכנות של מין לא בטוח – כדאי לנצל את המסגרת של שיעורי חינוך מיני בין היתר על מנת להסביר לילדים על הסכנות של מין לא בטוח. אין צורך להפחיד או להרתיע את הילדים מפני מין, אלא רק לחדד את ההבדלים בין מין נכון, בטוח ומקובל לבין פעולות מיניות אשר עשויות להביא לנזקים פיזיים ונפשיים.

התפקיד של ההורים

שאלה נוספת אשר מקבלת ביטוי בהקשר של מין וילדים היא האם לבצע את השיעורים בבית או בבית הספר. אין ספק כי להורים יש תפקיד חשוב בחינוך מיני של הילדים, אך רוב השיעורים הפורמליים בכל זאת מתקיימים בבית הספר. הדרך להשיג את התוצאות הרצויות היא אם כן למצוא את השילוב הנכון בין המסגרות: מורים יכולים לתת את הרקע התיאורטי מול התלמידים והכיתה, אך ההורים צריכים להמשיך את המגמה גם בבית. על ההורים לענות על כל השאלות בכנות, להפנות את הילדים למקורות מידע רלוונטיים ולעזור להם להתגבר על החששות.

לסיכום, שיעורי חינוך מיני לילדים חשובים מאוד ואסור לוותר עליהם בבית הספר ובבית. יש לבצע אותם תוך דגש על הבדלים בין גברים לנשים, מהות התהליך הביולוגי והסכנות של יחסי מין לא בטוחים.

כללי