חשוב מאוד להציב גבולות לילדים, וכך לתרום לאיזון הנפשי שלהם. גבולות הם מרכיב חשוב והכרחי להתפתחות תקינה, שומרים על הילד מפני פגיעה פיזית, ומחזקים את החוסן שלו בטווח הקצר והארוך. רק בעזרת הצבת גבולות ניתן לאפשר לילד לפתח אישיות בריאה מבלי לנטול ממנו את תחושת האחריות. התפקיד של ההורים בכל הגיל הוא לעזור לילד תוך מתן אוטונומיה.

הצבת גבולות מצטרפת אל שורה ארוכה של יסודות הכרחיים כגון:
– התייחסות בכבוד
– העשרה רגשית
– העשרה שכלית
– העשרה פיזית
– התפתחות עצמאית

הדרך הנכונה להציב גבולות עבור הילד היא לשמור על הכללים הבאים:

א. יש לתת כבוד לילד וליכולותיו
ב. חשוב להתאים את הגבולות לגילו של הילד ולמצבו הנפשי
ג. יש להפעיל את הגבולות בהדרגתיות ותוך זיהוי השלב ההתפתחותי
על מנת להצליח בהצבת גבולות חשוב להאמין בדרך, ולהבין מה ההיגיון העומד מאחורי הגבול המוצב. הבנה של הסיבה והתוצאה עוזרת לנו להישאר עקביים, ולהציג בפני הילד תמונה אחידה. גבול ברור וקבוע מקל על הילד לשמור עליו, ומונע ממנו תחושות תסכול. מעבר לכך, שני ההורים צריכים לקחת על עצמם תפקיד זהה. לא ייתכן מצב בו הורה אחד הוא "השוטר הטוב" בעוד ההורה השני הוא "השוטר הרע". במקרים כאלו הילד ילמד למי לפנות על מנת להפר את הגבול וכל העבודה של ההורים תרד לטמיון.

מניע והסבר

הורים אשר מבינים את המשמעות האמיתית של תוצאות אמירת "כן" או "לא" מקלים על עצמם ועל הילד. בנוסף, יש לזהות את המניע להצבת הגבולות. הורים צריכים להציב גבולות, ולהבין כי מהווים מודל לחיקוי עבור הילד. הורים אשר מציבים גבול, ונותנים לילד להפר אותו פוגעים בתחושת הביטחון של הילד. ילדים צריכים לראות את ההורים שלהם עומדים על שלהם, דואגים לעצמם, וכך מספקים עבורו ביטחון.
מאוד כדאי לספק הסבר לצד הצבת גבולות. ילד צריך להבין מה המקור של הגבולות המופיעים לפניו, מדוע הם ניתנים בסיטואציה כזו ולא אחרת, ומה הסיבה לכך שההורים מתעקשים. הורים המעוניינים למנוע מהילד לאכול שוקולד צריכים להסביר לו על כאבי בטן, בעיות שיניים וכדומה כבר מגיל צעיר. הסבר משפר את תחושת ההבנה אצל הילד ויוצר רצף של מקרה-תגובה. לבסוף, חשוב מאוד לשמור על מרכיבי אמפתיה ושיקוף רגשות. הורים צריכים להראות לילד שהם מבינים למה הוא כועס, ולשקף עבורו את רגשותיו על מנת להפוך את הגבולות ליעילים.

ההבדל בין גבול לעונש

לעיתים הגבולות לבדם אינם מספיקים ויש צורך במתן עונש. גם כאן כדאי להקפיד על אמפתיה, על נימוק ועל הצמדה של העונש אל הצבת הגבול. על ההורה להסביר למה העונש ניתן, להציג את מיקומו הפיזי של האנוש, ולתחום אותו בזמן על מנת לספק לילד תחושת יציבות.
לסיכום, הצבת גבולות היא מרכיב בהתפתחותו של הילד והורים צריכים להקפיד עליה. יש לעשות זאת ברגישות, בנחישות, מתוך אמונה שלמה בסיבה ובמניע, ותוך הפעלת הכלים הנכונים.

כללי