מקלחת לתינוק מעמידה את ההורה והילד בפני שורה ארוכה של סכנות. הנה כמה כללי בטיחות שחשוב להקפיד עליהם כבר מהאמבטיה הראשונה:

א. אל תשאירו את התינוק ללא השגחה – החוק מספר אחד ברשימה הוא לעולם לא להשאיר את התינוק ללא השגחה. אפילו אם מדובר על חצי שנייה בודדת, התינוק עלול לבלוע מים ונזקים בלתי הפיכים עשויים להיגרם לו. הסכנה אורבת לתינוק אפילו בגובה מים של פחות מ-3 סנטימטר ולכן זהו כלל שאסור להתפשר עליו.

ב. אל תכניסו את התינוק למים כשהמים זורמים – כלל בטיחות שני ולא פחות חשוב ימנע מהתינוק כוויות ופערי טמפרטורות. אל תכניסו את התינוק למים כל עוד הם עדיין זורמים, כי לפעמים הטמפרטורה שלהם משתנה. בהיבט הזה אין משמעות לשאלה כמה זמן הדלקתם דודי שמש או מה גיל הצנרת. פשוט המתינו עד שהאמבטיה תתמלא ורק לאחר מכן התחילו במקלחת מסודרת.

ג. שמרו על חום המים – השתמשו במד טמפרטורה יעיל ותוכלו לשמור על חום תקין של המים. החום המומלץ הוא בטווח של 32-37 מעלות צלזיוס, ואחרי צבירת כמה ימים של ניסיון כבר תוכלו לבדוק אותם עם המרפק. זכרו שתינוקות וילדים קטנים מעדיפים מים פחות חמים ממבוגרים וקחו את זה בחשבון.

טיפים לרחצה יעילה

נצלו את ההזדמנות של קריאת כללי הבטיחות ותוכלו גם להשתמש בכמה טיפים לרחצה יעילה יותר של התינוק. ראשית, אספו את כל האביזרים הנחוצים לאמבט והקדישו כמה דקות להכנות מקדימות. פרסו מגבת, חיתול ובגדים נקיים וכך תוכלו להוציא את התינוק ישירות לעמדת ההלבשה. שנית, בדקו את התקינות של דודי שמש לפני הקיץ והדליקו דוד חשמל בחורף. מלאו את האמבט לגובה של 5-8 סנטימטר של מים פושרים והחליקו את התינוק לתוך האמבט בהדרגה.

לאחר המקלחת תצטרכו לעטוף את התינוק במגבת ולנגב אותו בעדינות. אם עור התינוק מתקלף לאחר הלידה, תוכלו למרוח קרם לחות עדין. חתלו את התינוק עם טיטול טרי וחדש ואל תשכחו להלביש אותו בשכבה נוספת מזו שיש על גופכם.

 

כללי