כל הורה מכיר את הרגע בו הילד חוזר מהגן או מבית הספר ופשוט לא מפסיק לגרד את הראש. למרות שרובנו נעדיף להדחיק את הסוגיה, בסופו של דבר אי אפשר להתעלם וכדאי לבצע פעולות אופרטיביות שיבטיחו מענה מקיף, יעיל ויסודי. יחד עם זאת, רצוי להתחיל בכללי מניעה ולהסביר איך בכלל מרחיקים את הכינים מהבית. הנה כמה טיפים שיכולים לעזור:

  • הרחיקו בין ראש הילד לבין ראשים אחרים
  • השתמשו באופן קבוע בשמפו המכיל רוזמרין
  • שמרו על תספורת קצרה לבנים או שיער אסוף לבנות
  • זכרו לשמור על שגרת סירוק

מה עושים עם כינים קיימות?

יש מקרים בהם כל ההכנות המקדימות לא עוזרות והילד פשוט סובל מכינים שכבר מצאו איזור קינון. במצב כזה יש לבצע את הפעולות הבאות:טיפול בכינים

א. שימוש בתכשירים – יש שתי אפשרויות להיפטר מהכינים בצורה אפקטיבית. דרך אחת היא לבחור טיפול שהורג גם את הכינים וגם את הביצים, בעוד הדרך השנייה היא לחזור על הטיפול שהורג את הכינים לבדם מדי יום ובמשך 8 ימים לפחות. קיימים תכשירים שיכולים לעזור בכל אחת מהשיטות ואת ההנחיות לגביהן ניתן לקרוא על האריזה.

ב. תרופות סבתא – ראשית, חשוב להתרחק ככל האפשר מנפט. אסור בשום פנים ואופן למרוח או לשים נפט על הראש ומדובר על פעולה שיכולה לגרום נזקים בלתי הפיכים לעור, לשערות ולילד. שנית, מי שמתעקש על תרופות סבתא יכול למרוח על השיער מרגרינה ולאחר מכן לסרק אותו עם מסרק צפוף. אפשרות אחרת היא להכין שמן רוזמרין או לטפל בראש הילד עם שמן עץ התה.

ג. חומרים כימיים – יש מקרים בהם התכשירים הרגילים אינם עוזרים ואפילו תרופות הסבתא מתגלות כלא יעילות. יתרה על כך, הכינים נוטות לפתח עמידות במשך הזמן ולכן הפתרון היחיד הוא חומרים כימיים המוצעים בבתי המרקחת. אלו כוללים בעיקר חומרי הדברה, אך גם כאן חשוב מאוד לקרוא את הוראות היצרן ולהימנע מכל פעולה שיכולה לגרום נזק לילד.

טיפול בכינים לפי סוגים

כדאי לדעת שיש כמה סוגים של כינים הנדבקות לאדם. ההבדלים ביניהם באים לידי ביטוי במיקום המועדף ולכן מבחינים בין כינות הקרקפת, כינות הגוף וכינות הערווה. כינות קרקפת הן אלו שרלוונטיות לראשם של ילדים ולכן הטיפול חייב להתאים ספציפית עבורם. המידע הזה יכול לעזור גם כאשר בוחרים תכשירים לטיפול בכינים, וגם כאשר מנסים למצוא דרכי מניעה.

לסיכום, כינים הם ללא ספק אחת התופעות המטרידות ביותר המלוות הורים לילדים. הדבר החשוב הוא לשמור על סבלנות ופרופורציות, לא להילחץ ולאמץ את הטיפים למניעה וטיפול לאורך זמן.

כללי