ככלל, המעליות המיוצרות בימינו הן בטוחות ביותר, בהן החשיבה הארגונומית והבטיחותית מלווה את כל תהליכי התכנון, הייצור וההתקנה. על פי הוראות הבטיחות – עלייה במעלית לבד אסורה על ילדים מתחת לגיל 14, אך המציאות היומיומית על תכתיביה מראה לנו אחרת. כאשר אנו שולחים את הילדים שלנו לעלות ולרדת לבד במעלית, חשוב שנצייד אותם בברכת הדרך שלנו ובהוראות בטיחות מחמירות, כי כך תמנעו אסון.

לפניכם מאמר קצר ובו מספר דגשים חשובים לבטיחות ילדים במעליות, שיכולים לעזור לילד שלכם במקרים שבהם הוא יידרש להשתמש במעלית בעצמו. דגשים אלו באים בנוסף לשמירה כללית על ערנות ותשומת לב, היאה לכל ילד שמשתמש במכשיר טכנולוגי כבד בכוחות עצמו.

בטיחות במעלית: לא לשחק עם הכפתורים!

לא לשחק עם הכפתורים

אחד ההיבטים החשובים ביותר, אם לא החשוב שבהם, הוא כפתורי המעלית. במעלית ישנם כפתורים רבים שעליהם ניתן ללחוץ במהלך השימוש. ילד שעולה במעלית צריך ללחוץ אך ורק על כפתור הקומה שאליה הוא מיועד להגיע ותו לא. לחיצה מיותרת על כפתורים במעלית עלולה לגרור תקלות, ולכן חשוב להדגיש בפני הילדים שמשתמשים בה שאסור בתכלית האיסור ללחוץ על הכפתורים השונים במעלית, בין אם הם עולים במעלית בעצמם ובין אם השימוש במעלית נעשה יחד עם מבוגר.

לא לשחק בכדור

ילדים רבים שמשתמשים במעלית עושים זאת לאחר משחק בכדור עם חברים בשכונה. הקפצה של כדור כדורגל או כדרור של כדור כדורסל בתוך מעלית עלולים להסתיים בשבירת המראה הנמצאת בתוך המעלית, וכן לגרור פציעה של הילד הנמצא בתוך המעלית ולכן כדאי מאוד להימנע ממשחקי כדור למיניהם כאשר נמצאים בתוך המעלית.

במקרים של שריפה

במקרים שבהם יש שריפה בבניין, השימוש במעלית אסור בתכלית האיסור. אם הילד מבחין בעשן או באש, והוא נדרש לרדת או לעלות את קומות הבניין, עדיף לעשות זאת אך ורק באמצעות חדר המדרגות ולא במעלית, וזאת מחשש להיתקעות בפיר המעלית. כאשר הילד צריך להיחלץ בעצמו מהבניין במקרים של שריפה (למשל במקרים שבהם הוא נמצא לבד בבית), השימוש במעלית אסור בהחלט ויכול להוביל לסכנת חיים ממשית.

כללי