בתור מדינה חמה, שהחורף שלה לא בדיוק סוער, ישראל היא מדינה אשר בה התושבים צריכים ללמוד היטב כיצד לחסוך במים. יש לזכור כי מאגרי המים שלנו אינם גדולים, וחלה חובה על כולנו לחסוך היטב. שימו לב שכהורים לילדים, החיסכון לא צריך להיות רק אצלכם – אלא גם אצל הילדים שלכם. תתפלאו לגלות עד כמה מגיל צעיר, אפשר לחנך את הילדים לחיסכון במים. יש לזכור שאדם בגיל צעיר יותר, נוח מאד לקלוט מסרים, וכל הרגל של חיסכון במים שתטמיעו בילדים – יישאר איתם ביתר שאת בתור מבוגרים. אז איך עושים זאת?

כך מחנכים את הילד לחסוך במים

טיפים להטמעת החיסכון

 • חיקוי שלכם – ילדים לומדים קודם כל בדרך מאד פשוטה: הם מחקים את הסביבה שלהם, וביתר שאת את ההורים שלהם. אם אתם תקפידו על חיסכון במים, הילדים יקלטו זאת אפילו באופן לא מודע:

  כשאתם מקלחים אותם, הקפידו על סגירת המים בעת החפיפה והסיבון.
  בשירותים השתמשו בהורדה של חצי מיכל.
  כשהילדים לידכם ואתם שוטפים כלים (וגם כשהם לא לידכם, כמובן), הקפידו לסגור את הברז בעת הסיבון.
  כשאתם יוצאים לשטוף את הרכב איתם – עשו זאת עם דלי ולא עם צינור.

  הילדים יבינו כך את מסרי החיסכון אפילו ללא מילים.

 • הסבר על המים – יש להסביר לילד שכאשר הוא משאיר ברז פתוח, הוא מסיים את המים לילדים אחרים בבניין הסמוך, בעיר שלו, במדינה וכיו"ב. הרעיון הוא שהילד יבין שיש קשר בין המים שהוא צורך – לבין המים שכל האנשים האחרים צריכים. צריך להסביר לו שכמו שהוא לא רוצה שיום אחד מישהו יגמור ל ואת המים – עליו להתנהג בהתאם כלפי הצד השני.

חשוב להסביר לילד את ההיגיון שמאחורי החסכון

ויש גם פעילויות חינוכיות

אפשר לבצע ביחד פעילויות מהנות מאד שגם יטמיעו את הרעיון של חיסכון במים. אל תעשו יום כיף עם צינור שמשפריץ – אלא הקפידו על מילוי בריכה עם מים. הראו לילדים את המתקנים לחיסכון במים שמותקנים בבית, ואפילו תראו להם האם יש אנשים אחרים שמבזבזים מים והסבירו להם מה בעייתי בכך. כך הילדים יבינו היטב את המסר.

באדיבות: פאר עמוס דודי שמש וחשמל

כללי