רבים לא מודעים לכך, אבל כ-20%-30% מהילדים סובלים מהפרעות שינה בדרגות חומרה כאלו ואחרות. השינה היא מעין נייר לקמוס לבריאותו הנפשית והגופנית של הילד כשכמעט כל בעיה או מחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בהפרעות שינה. למעשה, די בכך שהילד יסבול מגודש באף כדי שיקיץ משנתו פעמים רבות במהלך הלילה ובעקבות זאת השינה שלו לא תהיה איכותית. בנוסף, מתחים ולחצים נפשיים, חרדות ובעיות חברתיות, עשויים אף הם לגרום לבעיות שינה מסוגים שונים.

אילו הפרעות שינה נפוצות בתקופת הילדות?

ההפרעות הנפוצות ביותר במהלך הילדות הן קשיי הירדמות ויקיצות מרובות במהלך הלילה. בגדול נהוג לחלק את קשיי ההירדמות לשתי קבוצות נפרדות: קשיי הירדמות הקשורים לבעיות בתזמון הביולוגי וקשיי הירדמות עקב בעיות פסיכולוגיות הקשורות להירדמות כמו לדוגמה פחדים, חרדות או בעיות משפחתיות שונות הקשורות לזמן השינה. יקיצות מרובות במהלך הלילה יכולות להיות תוצאה של חוסר שקט נפשי, בעיות נשימה, סביבת שינה לא אופטימלית ועוד.

כבר בגיל שישה חודשים רוב רובם של התינוקות מסוגלים לישון ברציפות במשך חמש שעות לכל הפחות וזקוקים לשתי תקופות שינה קצרות יחסית במהלך היום. במהלך הלילה ייתכן כי התינוק יקיץ משנתו פעמיים, אך בדרך כלל יחזור לישון ללא קושי רב. כאשר תינוק או ילד מקיץ משנתו יותר מפעמיים במהלך הלילה ומתקשה לחזור לישון, ייתכן מאוד שמדובר בבעיה הדורשת בירור וטיפול.

הדבר נכון גם לגבי ילדים גדולים יותר, הסובלים במשך תקופה הנמשכת יותר משלושה חודשים מיקיצות ממושכות ומרובות במהלך הלילה או מקשיי הירדמות חמורים. להפרעות השינה ישנו מגוון רחב של הפרעות נלוות כשבין היתר מדובר בחריקת שיניים, ביעותי וסיוטי לילה, הליכה מתוך שינה ועוד.

להפרעות שינה השפעה על התנהגות, השמנת יתר, ריכוז ועוד

חשיבות האבחון המוקדם של הפרעות שינה בילדים

במהלך העשורים האחרונים נמצא כי להפרעות שינה בילדים ישנה השפעה שלילית ביותר על מגוון רחב של תחומי חיים. בין היתר הפרעות שינה בילדים נמצאו קשורות לבעיות התנהגות, הפרעות מצב רוח, השמנת יתר, הפרעות קשב וריכוז ועוד. כמו כן, נמצא כי הפרעות שינה בילדים משפיעות על התפקוד המשפחתי ועל הקשרים המשפחתיים ואם לא די בכך, שינה לא איכותית או לא מספקת עלולה להוביל לפגיעה בהתפתחות ובצמיחה.

לאור כל זאת ולאור העובדה שככול שהטיפול ניתן מוקדם יותר, כך קל יותר לטפל בעיות השונות, מובן כי יש לגשת לאבחון בשלב מוקדם ככל האפשר.

כיצד מטפלים בהפרעות שינה אצל ילדים?

הדרכת הורים בטיפול בילד הסובל מהפרעות שינה משתנה בהתאם לאופן שבו ההפרעות באות לידי ביטוי וכן בהתאם לגורם שהוביל להתפתחות ההפרעות. זוהי הסיבה בגינה יש להתעכב רבות על תהליך האבחון. ברוב המקרים ההורים הם אלו שיובילו את השינוי וייקחו חלק פעיל ביותר בטיפול. הטיפול יכול לכלול אלמנטים מהטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, מהטיפול המשפחתי וכן במקרים החמורים אין מנוס מלנסות לעשות שימוש בתרופות.

את בעיות השינה יכול לאבחן ולזהות בדרך כלל רופא המשפחה או רופא הילדים, אך בחלק מהמקרים לא פשוט לבצע את האבחנה המבדלת ולכן יש לערב בתמונה נוירולוג ילדים או רופא שינה. בין היתר יש לקחת אנמנזה מפורטת הכוללת היסטוריה רפואית, היסטוריה של השינה, סקירה התפתחותית, היסטוריה משפחתית, סקירת המצב בבית הספר ועוד.

במידת הצורך ניתן להפנות את הילד לבדיקות דם, צילום דרכי אוויר או לבדיקה במעבדת שינה לצורך בירור עייפות וישנוניות ביום, שיש בהן כדי להעיד על פאראסומניה.

כללי