ילדים רבים מתחילים לסבול מבעיות גב עוד בגיל מוקדם. לעיתים, הבעיה מתחילה בגיל צעיר מאוד – אך פורצת ומתחילה להשפיע רק בגיל מאוחר יותר.  בעיות הגב מקשות על הילדים בזמן אמת. אולם ברוב המקרים, גם אם נראה שלילד אין קושי משמעותי, כדאי לזכור זאת: בגיל צעיר, הגוף גדל ומתפתח. אם יש בעיית גב אצל הילד, הרי שהיא תחמיר פי כמה ככל שהוא יגדל.

כמו כן, בבעיות הגב קל יותר לטפל בגיל צעיר אצל רופא או באמצעות פיזיותרפיה, ולכן אבחון מוקדם יותר – יוביל לטיפול מהיר ואפקטיבי הרבה יותר, ויכול לחסוך בעתיד את הצורך בניתוח ובטיפולים מורכבים.ברוב המקרים נוכל לזהות בעיות גב אצל ילדים בכוחות עצמנו. אז איך נאבחן?

כך תאבחנו בעיות גב אצל ילדים

כמה דרכי אבחון לבעיות גב בילדים

  • אורך הידיים – אחד המבחנים הפשוטים ביותר, הוא פשוט לשים לב לאורך של הידיים של הילדים שלהם. יש לציין שבאופן נדיר מאד יד אחת תהיה באמת קצרה יותר מהיד השניה. אז מה נפוץ יותר? מצב שבו בשל בעיית גב, גובה הכתפיים הוא שונה, ועל כן נראה לפתע שיד אחת היא באורך שונה מחברתה.אם תמדדו את הידיים, תראו שהן אמנם שוות בגובה – אבל המראה שנותן אשליה של שוני, הוא בשל בעיית הגב שיש לטפל בה.
  • גובה הכתפיים – מבחן נוסף שמאפשר לאתר בעיות גב אצל הילדים, הוא באשר לגובה הכתפיים: העמידו את הילד ובקשו ממנו להרפות את הכתפיים. אם כתף אחת נראית גבוהה יותר מחברתה – הדבר מצביע על אפשרות לבעיית גב. באותה מידה כדאי גם לשים לב האם אחת מהשכמות של הילדים שלכם בולטת יותר, ואם כן – זה גם סימן אפשרי.

שימו לב גם לבליטות

מבחן נוסף שאפשר לבצע אף הוא פשוט למדי. אמרו לילד להתכופף ולנסות לגעת עם הידיים שלו בקצה של כפות הרגליים. בינתיים, בדקו את העצמות באזור של השכמות שלו. אם אתם מזהים עצמות בולטות – ככל הנראה זו בעיית גב, אשר דורשת טיפול מידי ויש לפנות לרופא מתאים.

כללי