הורים טריים צריכים לבחור היטב את המזרון עבור מיטת התינוק. בשנת חייו הראשונה מבלה התינוק כמעט שני שלישים מזמנו בשינה, מה שהופך את המיטה לאחת הפלטפורמות החשובות בבית. בנוסף, יש סוגים שונים של פתרונות שינה המיועדים לתינוקות ולא תמיד קל לבחור מתוכם. ההבדל העיקרי הוא בין משטח אטום שאינו מאפשר לנוזלים לעבור דרכו ולכן עלול להקשות על נשימת התינוק, לבין משטח נושם המאפשר מעבר של אוויר ונוזלים אך גם עלול להפוך למצבור חיידקים.

את אטימות המשטחים ניתן לבדוק בעזרת הציפוי. בעת רכישת המיטה יש לבקש מהמוכר לטפטף מעט מים על המזרון, כדי לוודא שאין חלחול לתוך הספוג. במידה והמוכר אינו מסכים, רצוי לדרוש הצהרה בכתב שניתן להחזיר משטח שמוגדר "נושם" במידה והבדיקה בבית מעלה תוצאות סותרות.

מזרון לתינוק

מידת הקשיחות של פתרונות שינה

אחת הדאגות הנפוצות של הורים היא מפני דרגת הקשיחות הרצויה עבור משטחי שינה לתינוקות. כאן יש כמה דגמים שחשוב לשמור עליהם:

א. שקיעת פני התינוק – אין מסקנה חד משמעית לגבי רמת הקשיות הנדרשת למשטח שינה של תינוקות, אך יש משמעות גדולה להרגלי השינה שלו. כאשר התינוק שוכב על הבטן עלול להיווצר מצב שבו איברי הנשימה מכוסים. בכל מקרה, כל מזרון קשיח מחויב היום למנוע שקיעה של פני התינוק בתוכו.

ב. משטח דו צדדי – הסכנה למוות בעריסה קיימת בעיקר עד גיל שנה. לאחר מכן אין צורך ברכישת משטח קשה, לכן יש אפשרות לרכוש מלכתחילה משטח דו צדדי. במשטחים אלו יש צד אחד רך יותר ותפקידו להקל על תינוק בוגר להירדם ולישון.

ג. הגבהה – אפשר להשתמש בפתרונות שינה מסוימים על מנת להגביה את המזרון באיזור הראש. הגבהה של מספר סנטימטרים תקטין מקרי פליטה ותפחית את הסיכון לדלקות.

הדגש העיקרי הוא לבחור מיטה נטולת גורמי סיכון כמו מגן ראש, כריות, בובות, שמיכות, חיתולים וכדומה. המיטה צריכה לספק תמיכה עבור המזרון בלבד ויש להקפיד על כללי הבטיחות על מנת לצמצם משמעותית את הסיכוי למוות בעריסה.

כללי