לחנך את ילדינו זה גם להסביר להם על איכות הסביבה ושמירה על עולמנו

כולנו רוצים לחנך את ילדינו כך שיגדלו להיות המבוגרים המוסריים, המשכילים והתורמים ביותר לחברה שניתן שיהיו. חינוך ילדים הוא משימה לא פשוטה כלל וכלל. ילדים הם עקשנים, אגואיסטים ונתונים להנאות הרגע, ולכן לא פשוט כלל וכלל ללמד אותם על חשיבותה של אחריות חברתית ולהקנות להם ערכים חיוביים מבחינה אלטרואיסטית ולא מבחינה אגואיסטית. עם זאת, מדובר במטרה שלנו כהורים אסור לוותר עליה. הילדים שלנו צריכים לקבל את הערכים החשובים לנו ולחברה שבה אנחנו חיים, והמשימה שלנו היא להקנות אותם לילדים שלנו בצורה המעניינת והפשוטה ביותר להבנה, כך שהם יטמיעו אותם מרצון ולא מחובה. חלק מהותי מהחינוך הזה, כפי שהסברנו אותו כאן, הוא כל מה שקשור לאיכות הסביבה, אקולוגיה ושמירה על עקרונות ירוקים כמו מחזור והתנהלות אחראית עם אשפה. ילדים לא בהכרח יבינו מהו מחזור, מה עושה דחסן תעשייתי ומהי מטמנת פסולת. עם זאת, ילדים לא צריכים להבין מהם התהליכים המסובכים הללו – אבל הם בהחלט יכולים להבין מהי שמירה על הסביבה ומה החשיבות של ניקיון הסביבה לחיים בריאים בעולם שבו אנחנו חיים. כעת נסביר על כמה דרכים ללמד ולחנך את הילד בכל מה שנוגע לאיכות הסביבה.

כך נסביר לילד על איכות הסביבה בצורה אינטליגנטית ומעניינת

  • אחד המפתחות החשובים ביותר בכדי ללמד ילדים על איכות הסביבה הוא לטייל איתם. לרוב, ילדים נהנים מאוד לטייל ומתרשמים מאוד ממראות טבעיים יפים, ואת הרושם החיובי שטיול בטבע נותן להם אנחנו יכולים וצריכים לנצל בכדי ללמד אותם על חשיבות השמירה על הטבע ועל איכות הסביבה, כולל הסבר על אשפה וזבל ועל האיסור לזרוק זבל איכות הסביבהבטבע.
  • עוד דרך ללמד ילד על חשיבות איכות הסביבה היא להשתמש בסיפורים מקוריים בהם הגיבור שומר על הטבע ועל הסביבה, מול אתגר שקשור לזיהום או ללכלוך. ישנם סרטים המתאימים לילדים שעוסקים בדיוק בנושא זה, וכדאי לחשוב גם על לקחת את הילד שלנו לסרט שכזה או להראות לו אותו בבית.
  • עוד דרך ללמד ילד על חשיבות איכות הסביבה היא באמצעות בעלי חיים. נוכל להשתמש בבעלי חיים (בפינת ליטוף, בספארי או כחיות מחמד) בשביל להסביר לילד שלנו כמה חשוב לשמור על סביבת בעלי החיים נקייה בשביל לשמור על בריאותם.

מפח המחזור הביתי ועד הדחסן התעשייתי – לערב את הילד בתהליך האקולוגי

ילד לא יכול להבין מה עושה דחסן תעשייתי, אבל הוא כן יכול להיות מעורב בתהליך המחזור הביתי. הרגילו את הילד שלכם להפריד אשפה, לזרוק נייר ופלסטיק לפחי מחזור ייעודיים ולא לפח האשפה הביתי. בשילוב עם הסבר לגבי מחזור ואיכות הסביבה, הילד שלכם יגדל למבוגר אחראי שידאג שהעסק שלו יזרוק את כל האשפה אך ורק לחסן איכותי לצרכי מחזור.

כללי