כיתה ו' – נכנסים אל הישורת האחרונה של בית הספר היסודי

השנה האחרונה בבית הספר היסודי מסמלת עולם ומלואו עבור הילד. זו הפעם הראשונה בה הוא מתמודד עם שינוי דרמטי בתור אדם בוגר, ללא תלות בהורים או מורים. הילד מפתח במשך שש שנים מערכת יחסים עם בית הספר ועם חברים חדשים, אך יוצא לדרך חדשה במוטיבציה מוגברת ולא מעט תחושות התלהבות. מצד שני, כיתה ו' מגלמת בתוכה לא מעט קשיים וסיכונים.

חשוב מאוד לסיים את השנה האחרונה בבית הספר היסודי בצורה מוצלחת. כך ניתן להתכונן אל חטיבת הביניים, להבטיח מקום בכיתות מוגברות, ולקחת חלק בתהליך לימודים יעיל. התפקיד של ההורים הוא לחדד את החשיבות של השנה האחרונה עבור התלמידים. אין להקל בהכנת שיעורי בית, במבחנים או בתרגול. השנה האחרונה חשובה לא פחות מכל שנה אחרת, ויש כאלה שטוענים כי היא השנה החשובה ביותר.

מה מיוחד בשנה האחרונה של בית הספר היסודי?

יש מספר היבטים דרכם ניתן להבין את המשמעות של כיתה ו' עבור תלמידים, הורים ומורים:
א. סגירת פערים – השנה האחרונה בבית הספר היסודי היא ההזדמנות הטובה ביותר לצמצם פערים. בין אם מדובר על קשיים במקצועות ספציפיים, או על פערים בחומרי לימוד כלליים, יש לנצל את השנה ולהיעזר בידע של המורים. אפשר לשפר את מצב הידע הקיים, וכך להגיע אל חטיבת הביניים עם ארגז כלים מגוון ורחב.
ב. נושאי לימוד – חלק מבתי הספר היסודיים ממקדים את המאמצים של השכבה הבוגרת בחזרה על חומרים, לעומת בתי ספר המקדישים המון זמן לנושאי לימוד חדשים. יחד עם זאת, אין ספק כי המאפיין המשותף הוא רמה גבוהה מאוד של שיעורים, שיעורי בית ומבחנים. התלמידים מפנימים בשלב הזה את החשיבות של הלימודים ככלי עזר לחיים, מתרגלים כתיבה וקריאה בעברית ובאנגלית, ועורכים היכרות עם לשון ותחביר.
ג. תרגול – כאמור, הצלחה בכיתה ו' סוללת את הדרך לכיתות טובות בחטיבת הביניים. על מנת להצליח במבחנים ובשיעורי הבית יש להקפיד על תרגול, לפנות זמן, ולקבל עזרה מהורים או מורים פרטיים. התרגול יכול להתבצע תוך שימוש בדפי עבודה המחולקים בכיתה, או באמצעות תרגילים חדשים ומאתגרים.

כך תשמרו על מתח בריא אצל הילדים

לא מעט ילדים מקלים ראש בשנה האחרונה של הלימודים בבית הספר היסודי. הם מרגישים גדולים ובוגרים יותר, מובילים את בית הספר מבחינת גיל ומעמד, ומכירים באופן אישי כמעט את כל המורים. קשה לשמור על מתח בריא בקרב ילדים בכיתה ו', וכאן אמורים ההורים להיכנס לתמונה.

שגרת לימודים נכונה וחיובית מתחילה בבית. על ההורים להסביר לילדים את החשיבות של השנה האחרונה בבית הספר היסודי עוד לפני תחילת שנת הלימודים. הם חייבים לגלות מעורבות, לנהל שיחות עם המורים, ולעקוב אחר התקדמות הילד על מנת להבטיח מעבר מוצלח לחטיבת הביניים.