כל מה שמיוחד בכיתה ה'

ילדים עובדים קשה כדי להצליח באתגרים שבית הספר מציב בפניהם, אך לעיתים יש נקודות שבירה. אחת הנקודות הללו היא הכניסה לכיתה ה' המלווה בלא מעט קשיים. בכיתה הזו הילדים נבחנים ברמה ארצית במבחני מיצ"ב על מנת למדוד את היעילות והצמיחה הבית ספרית. הם נמדדים על פי הישגים אינדיבידואליים בהשוואה לתלמידים אחרים, נדרשים להכין כמות גדולה יחסית של שיעורי בית, ויש להם לא מעט מבחנים במקצועות חדשים לחלוטין. מעבר לכך, ילדים בכיתה הזו כבר סיימו ארבע שנות לימוד, אך הם עדיין לא רואים את הסוף.

כיתה ה' היא ללא ספק שלב קריטי ומיוחד בתהליך הלימודים של הילד. ראשית, הנושאים הנלמדים בכיתה הזו משמשים את הילד עם תום הלימודים, ולפעמים אפילו במוסדות ההשכלה הגבוהה. שנית, מדדי היעילות מופנים אל מקצועות הנחשבים קשים כמו מדעים, חשבון ואנגלית. מבחנים אלו יוצרים לא מעט לחץ, המצטרף אל שינויים הורמונליים ומערכת חברתית לא יציבה.

טיפים להורים וילדים בכיתה ה'

יש מספר דברים שהורים צריכים לדעת על כיתה ה':
1. רמת הלימודים עולה וישנה קפיצת מדרגה לקראת סוף השנה, ובמקביל אל מבחני
המיצ"ב
2. הילד לומד מילים חדשות באנגלית ונדרש להכיר כללי דקדוק
3. כל קטעי הבנת הנקרא בשיעור עברית הם בלי ניקוד
4. התשובות לשאלות במבחנים ובשיעורי הבית הופכות להיות דומות, והילד נדרש להפעיל יכולת הסקה, יצירתיות ותחכום

ילדים אשר רוצים להפיק את המיטב משכבה ה' יכולים לאמץ את הטיפים הבאים:

– הכירו את דרך הלימודים הייחודית שלכם וארגנו בהתאם את שיעורי הבית
– שמרו על סדר וארגון
– היעזרו בחומר זמין באתרי אינטרנט או בידע של חברים
– הישארו רגועים והימנעו מלחץ מיותר
– אזנו בין החיים האישיים לבין הדרישות של בית הספר.

החשיבות של תרגול נכון

על מנת להתמודד עם כל הדרישות של כיתה ה' צריכים הילדים וההורים לשים דגש על כל תהליך הלימודים, ולא רק על התוצאה. במילים אחרות, על ההורים להראות לילדים כיצד לחזור על החומר על מנת להבין אותו. תרגול הוא הבסיס של למידת חומר חדש. ההורים יכולים לעזור לילד לפנות זמן פנוי, להכין שיעורי בית, ולהקנות לו את כל הכלים הדרושים. במידת הצורך ניתן לפנות אל מורים פרטיים, או לבקש עזרה מחברים ובני משפחה בעלי ניסיון רלוונטי.

לסיכום, אף אחד לא מצפה מההורים לדעת את כל התשובות על נושאים שהם למדו לפני עשרות שנים, אך בעת התמקדות בתהליך ניתן להשיג תוצאות מרשימות. הורים לא צריכים לעודד את הילד לציונים בלבד. עליהם לעקוב אחר הלימודים וגרף הציונים, לשמוע חוות דעת של מורים, ולעודד את הילד לשתף אותם בקשיים. רק כך ניתן להקל על הלימודים מבלי לפגוע בתחושת הביטחון העצמי של הילד.