הכירו את שכבת כיתות ג'

כיתה ג' היא שלב מיוחד בתהליך ההתבגרות של תלמידי בית הספר. בעוד השנה הראשונה ללימודים מלווה בחששות, והשנה השנייה מסמלת הרגלים חדשים, השנה השלישית יכולה להפתיע את התלמידים וההורים כאחד. הסיבה לכך היא המעמד שמקבלים תלמידי השכבה:

– מצופה מהם להכיר את כללי בית הספר
– הם נדרשים לעמוד בקוד התנהגות מוקפד
– הציונים שלהם נבדקים בצורה יסודית
– הם צריכים להתמודד עם שורת מבחנים חדשה
– הם חונכים תלמידים צעירים יותר

מנגד, תלמידי השכבה השלישית עדיין לא מובילים את בתי הספר היסודיים. יש מעליהם לא פחות משלוש שכבות בוגרות יותר, אשר תורמות לתחושת התחרות. כל הסיבות הללו הפכו את שכבת כיתות ג' לנושא הדורש התייחסות ספציפית מצד תלמידים, הורים ומורים.

מהי תכנית הלימודים של השכבה השלישית?

דוגמא מצוינת ליחס שמקבלים תלמידי השכבה השלישית בבית הספר ניתן לראות בתכנית הלימודים. ראשית, הלימודים נפרסים על פני שורה ארוכה יותר של מקצועות, שיעורים וחוגים. לצד שיעורי בסיס בחינוך, לשון, עברית, מתמטיקה וספורט, מצטרפים שיעורי אמנות, מדעים, ביולוגיה או גיאוגרפיה. בתי ספר בונים תכנית לימודים מאתגרת עבור תלמידי השכבה ומצפים לראות תוצאות מובילות.

שנית, בשכבת כיתות ג' משולבת תכנית הלימודים המסורתית בתוך הכיתות עם פעילות חוץ בית ספרית. למרות שאת ניצני הפעילות הזו ניתן לראות גם בכיתה א' או ב', רק בשכבה השלישית הילדים באמת מקבלים על עצמם מידה מסוימת של אחריות אישית. הילדים בשכבה השלישית מפתחים עצמאות, ונעזרים במורים ובהורים על מנת להתבגר בצורה נכונה.

מאפיינים פדגוגיים

מבחינה פדגוגית ישנם מספר מאפיינים בולטים אותם ניתן למצוא בקרב השכבה השלישית של בית הספר היסודי:
– בכיתה זו הילדים נבחנים על הבנת הנקרא
– הילדים מתנסים לראשונה בדליית מידע מתוך טקסטים כתובים
– יש עליית מדרגה ברמת הלימוד
– מתבצעת אינטגרציה בין מקצועות לימוד שונים
– הילדים נבחנים במבחנים סטנדרטיים ועומדים להשוואה
– רמת התרגול עולה
– יש כמות גדולה יותר של שיעורי בית

כיצד הורים יכולים לעזור לילדים?

כיתה ג' נחשבת גורלית לעתיד הילדים, ולכן ההורים צריכים לנצל את ההזדמנות, ולהקנות להם את כל הכלים לתהליך לימודים פורה ומאתגר. על ההורים לתמוך בילדים, ולעזור להם בשיעורי הבית, אך להימנע מעודף עזרה אשר תמנע מהילד התפתחות אישית.

ההורים צריכים ללמד את הילדים כיצד לשלוט בחומר, להביע את דעתם על הנעשה בכיתה, וליישם את המידע התיאורטי בכתב. על ההורים להקפיד על שימוש באותן שיטות לימוד הנפוצות בבית הספר. יש להימנע מרעיונות חדשים או טכניקות מתקדמות, אשר עשויות ליצור אצל הילד תחושת תסכול.

לסיכום, אין להקל ראש בכיתה ג' או לחשוב, כי מדובר על כיתת מעבר בלבד. ילדים בגיל הזה זקוקים לעזרה רבה, ועל ההורים לגייס את כל המשאבים העומדים לרשותם כדי לספק אותה.