תכנית הלימודים של כיתה ב'

השכבה השנייה של בית הספר נחשבת הרבה יותר פשוטה מכיתה א'. בשלב הזה הילדים הם כבר לא הכי קטנים בבית הספר, יש להם חברים יחסית קבועים, והם מכירים את רוב המורים וצוות ההוראה. ילדים בכיתות נמוכות יכולים אמנם לסבול מקשיים חברתיים או פדגוגיים, אך הם מתרגלים במהירות אל האווירה, ונטמעים בסביבה תוך זמן קצר. מעבר לכך, גם בקרב ההורים נרשמת הקלה משמעותית. בעוד כיתה א' מלווה בלא מעט פחדים וחששות, כיתה ב' היא כבר סיפור אחר לחלוטין.

הדבר המעניין ביותר לגבי ילדים בבית הספר הוא תכנית הלימודים. תפקידו של בית הספר הוא לבנות תכנית מאתגרת, מגוונת ויסודית, אשר תצליח להגביר את המוטיבציה של התלמידים. מחקרים מראים כי תלמידים אשר זוכים לסביבה בית ספרית איכותית בכיתות נמוכות נהנים מציוני בגרות גבוהים יותר. הסיבה לכך היא אוריינטציה חיובית כלפי בית הספר, תחושת סיפוק, ובעיקר רצון פנימי להמשיך ולהצליח.

מקצועות בולטים בתכנית הלימודים

נכון לשנים האחרונות, אלו המקצועות הבולטים אותם לומדים תלמידים בכיתה ב' ברחבי הארץ:

1. עברית ולשון – מורים לכיתות א' מתמקדים בהקניית מיומנויות בסיסיות, אך בכיתה ב' ניתן כבר להתחיל עם חינוך לשוני ספציפי. המקצוע כולל מלבד קריאה וכתיבה גם היכרות עם סוגות כתיבה, תוך עוגן הקשרי ברור אל תופעות, חגים, אירועים אקטואליים, מזג אוויר וכדומה. בחודשים הראשונים של השנה הערך המרכזי של הלימודים הוא שיתוף והשתתפות, בעוד בהמשך מצטרפים ערכים נוספים כגון שונות, ניהול קונפליקטים, אחריות, נתינה, אחדות, כבוד, עבודות צוות ובטיחות.

2. מתמטיקה – לעומת חינוך לשוני הנתפס בקרב תלמידי כיתה ב' בתור חלק אינטגרלי ממערך הלימודים, מתמטיקה נחשבת מסובכת יותר. עם סיום התבססות הספרות 1-10 בכיתה א' מגיעים תלמידי השכבה השנייה ללוח ה-100 ומבצעים היכרות עם פעולות חיבור וחיסור, סדרות, מספרים זוגיים ואי זוגיים וחקר של לוח הכפל. התפקיד של המורים הוא לעקוב אחר קצב ההתקדמות של הכיתה, ולמנוע פערי ידע בין התלמידים.

3. מדעים – חלק גדול מבתי הספר בארץ משקיעים שעות רבות בלימודי מדעים. על מנת להעביר את תחומי הידע לתלמידים מגויסים מורים ברמה גבוהה, המחזיקים בסבלנות הנדרשת. בתחום המדעים לומדים בעיקר על מאפייני הסביבה, אקולוגיה, חומרי גלם, טכנולוגיה וחיי האדם.

4. תורה ומקצועות אמנות – כל בית ספר בונה תכנית לימודים מעט שונה, בהתאם לעקרונות המנחים ולאופי הדמוגרפי. מצד שני, לימודי תורה ומקצועות אמנות הם חלק חשוב בתכנית הלימודים של הכיתות הנמוכות. בשלבים הללו הילדים שומעים פריטי מידע חדשים, ומתנסים בעבודות אמנות מקוריות.

יש לציין כי בבתי ספר מתקיימים גם חוגי העשרה, פעילויות חינוך ושיעורי ספורט המותאמים בעיקר לתלמידים בגילאי 6-7. לסיכום, תכנית הלימודים של בתי הספר עבור תלמידי כיתה ב' מגוונת ומיוחדת, וזאת משום שמיטב אנשי החינוך עובדים עליה מדי שנה.