מה מצפה לילדים ולהורים העולים לכיתה א'?

כיתה א' היא ללא ספק אחד השלבים המרתקים בחייו של הילד. מלבד השינוי המשמעותי באורך החיים ובגובה הציפיות, הכניסה לבית הספר מלווה בלא מעט חששות מצד ההורים ובני המשפחה. מורים לילדים בכיתות צעירות עוברים הכשרה מיוחדת, המנהלים מקצים תשומת לב מרובה לתלמידים ותכנית הלימודים מאוזנת ויצירתית.

בכל הנוגע אל הסתגלות ראשונית, מומלץ לדבר עם הילדים ולהסביר על המקום החדש. יש לפרט על הנושא של כמות התלמידים בכיתה, הרעש בהפסקות, ושאר הדברים אותם עתיד הילד לפגוש מקרוב. לאחר מכן כדאי להתכונן היטב אל הפרידה הראשונה:

– חשוב לפנות זמן על מנת לבצע את הפרידה בצורה סבלנית
– לא כדאי להאיץ בילד ועדיף להגיע איתו מוקדם אל הכיתה על מנת לקיים יחד פעילות אהובה ומועדפת
– הורים חייבים לשמור על ביטחון ולשדר החלטיות ונחרצות

רק באמצעות הכללים הללו ניתן להטמיע בילד את התחושות הרצויות לקראת כיתה א' והשלבים הבאים במסגרת הפדגוגית.

תכנית הלימודים של כיתה א'

היכרות עם תכנית הלימודים הצפויה של בית הספר יכולה לעזור לילדים ולהורים גם יחד. יש לציין כי כל בית ספר בונה תכנית לימודים מעט שונה, אך ברוב המקרים קיימים עקרונות למידה זהים המונחים על ידי משרד החינוך. אלו הנושאים העיקריים אליהם נחשפים ילדים בשנה הראשונה שלהם בבית הספר:

א. הקניית קריאה – זהו הנושא החשוב והמשמעותי ביותר. בחודשים הראשונים הילדים עובדים עם חוברות תרגול ומקראות, ולאחר מכן הם עוברים אל תרגול מעמיק של אסטרטגיות ומיומנויות. במקביל, חלק מהמורים מעניקים לילדים את הכלים הדרושים על מנת להתמודד עם יצירות המתאימות לגילאים הללו.
ב. מתמטיקה – לימודי מתמטיקה בכיתות הנמוכות מהווים את הבסיס ללימודים אשר ממשיכים עם התלמיד עד סיום בית הספר. הלימודים מתחילים בהיכרות עם המספרים הטבעיים עד 10, כולל התייחסות מסוימת לשאר המספרים בהתאם להתקדמות של הכיתה.
ג. מדעים – חלק מבתי הספר משקיעים המון בתחום המדעים, וזאת על מנת להקנות לילדים יכולות יצירתיות. בשלב הראשון לומדים הילדים על מאפייני סביבה, חיים דוממים ותופעות מחזוריות, ולאחר מכן הם עוברים לשיעורים על איברי גוף, תהליכים, בריאות, אקולוגיה וכדור הארץ.
ד. חינוך גופני – בתי הספר יודעים עד כמה פעילות גופנית היא נושא חשוב בקרב ילדים בכיתה א'. בעזרת שיעורי חינוך גופני מצליח בית הספר לגוון את שגרת הלימודים של הילדים, לעורר בהם עניין ומוטיבציה, ואף לפתח אצלם יכולות קוגנטיביות חדשות.

נושאים אלו הם רק חלק קטן מהעולם העשיר אליו נכנס ילד בכיתה א'. יחד עם זאת, הם מקנים לנו הצצה אל החוויה המצפה לילדים. הורים אשר רוצים להכין את הילדים שלהם לבית הספר בצורה נכונה יכולים להיעזר במידע המופיע באתרי אינטרנט, להתייעץ עם אנשי מקצוע, ולזכור כי כל ההתחלות קשות.