האפטה היא פצע מציק עבור מבוגרים וילדים גם יחד

רוב האנשים בעולם סבלו או יסבלו בחייהם לפחות פעם אחת מאפטה. מדובר בפצע מכאיב ומציק בחלל הפה, אשר מופיע אצל מבוגרים וילדים.

הקלה על כאבי אפטה אצל ילדים –

מה היא אפטה? אפטה היא כיב בפה. הכוונה בכך היא לפצע פתוח הממוקם באיזור הפה (חניכיים, שפתיים, מתחת ללשון ועוד). האפטה גורמת לכאבים מציקים, ומקשה במיוחד על אכילה ושתיה. לאפטה יהיה צבע לבן וצורתה תהיה אליפטית. קוטרה של אפטה רגילה נע בין מספר מילימטרים לסנטימטר אחד. אפטה נעלמת בדרך כלל כעבור שבוע עד עשרה ימים.

טיפול "בתרופות סבתא" וחומרים טבעיים – קיימים חומרים רבים אשר מוכרים כמשככי כאבים ויעילים בהעלמת אפטות בפה. החומרים הללו נמצאים כמעט בכל בית, או לחלופין קלים במיוחד להשגה. מומלץ בשלב הראשון להשתמש בחומרים הטבעיים או בתרופות הסבתא כדי לטפל בכאבים של הילד, כיוון שהחומרים הללו יהיו לרוב בטוחים יותר, אולם יש לוודא את בטיחות השימוש באותה תרופה עם רופא משפחה לפני השימוש השימוש מאחר ולעיתים תרופות מסוג זה עלולות להיות מאוד מסוכנות לילד.

טיפול בתכשירים מיוחדים – האפשרות השניה, בה כדאי לבחור במידה ותרופות הסבתא לא עוזרות, היא כמובן התכשירים המיועדים לאלחוש כאבי אפטה הנמכרים בבתי המרקחת. לרוב יהיה מדובר במשחות מיוחדות הנמכרות כמעט בכל בית מרקחת, ללא צורך במרשם, ומיועדות ספציפית עבור כאבי אפטה. אם בחרתם להשתמש בתכשיר ייעודי לכאבי אפטה, פנו אל בית המרקחת ובקשו מהרוקח תכשיר לטיפול בכאבי אפטה בילדים. שימו לב, הקפידו לוודא מה הכמויות הנדרשות עבור ילדים
.

מה עושים אם כלום לא עוזר?

במידה ואתם שמים לב כי הילד ממשיך לסבול מהאפטה, לאחר שניסיתם את תרופות הסבתא והתכשיר כדאי לפנות לרופא. בנוסף, במידה ואתם רואים כי מדובר באפטה חריגה, בין אם האפטה בגודל גדול במיוחד או בצבעים שאינם לבנים, פנו לרופא בהקדם. אפטות חריגות עלולות להצביע על בעיה משמעותית יותר בחלל הפה, וחבל להתמהמה בבדיקה.

כללי