תינוק מבלה בתוך המיטה שלו שעות ארוכות מדי יום. המיטה אמורה להיות המקום הנוח, הנעים והבטוח עבור התינוק ויש לה גם תפקיד מבחינת ההורים. מיטה איכותית מעניקה מגוון פתרונות להורים והיא יכולה להשתלב בחדר מבחינה דקורטיבית ופונקציונאלית. יחד עם זאת, רבים מתקשים לבחור מיטה מבין ההיצע הרחב ולכן כדאי להכיר את ההבדלים בין הדגמים והסוגים.

בראש ובראשונה, המיטה צריכה לשמור על התינוק ולהבטיח שבזמן השימוש הוא לא ייפגע כתוצאה מכשל או מפגע חיצוני. בישראל יש תקן מקובל עבור מיטות והוא מחייב את כל היצרנים. חל איסור על מכירת מיטה שאינה עומדת בדרישות התקן העיקריות:מיטת תינוק

  • היעדר מרווחים שיכולים לגרום ללכידה של התינוק בין חלקי המיטה
  • היעדר חלקים שיכולים להתנתק מהמיטה ולגרום לפגיעה
  • היעדר אפשרות לטיפוס על המיטה
  • צבע שאינו רעיל למאכל על ידי התינוק

התקן הישראלי נחשב מחמיר ביחס לתווי תקן אחרים מהעולם, אך הוא עדיין לא השיקול היחיד בו כדאי להתחשב כאשר בוחרים מיטת תינוק.

כל השיקולים שכדאי להכיר

מדבקת אישור תו התקן אמורה להיות מודבקת לפחות על אחד מחלקי המיטה. במקביל, כדאי לשים לב לנושאים הבאים:

א. גודל – מיטה גדולה מדי לא תמיד מייצרת סביבת שינה נעימה עבור תינוקות. יש לבדוק שהגודל של המיטה מתאים גם לתינוק וגם לחדר.

ב. מזרן – רצוי לוודא שהמיטה מגיעה עם מזרן נוח או לרכוש מזרן בנפרד. אפשר לבדוק את הריפוד של המזרן, לברר על חומרי הגלם מהם הוא עשוי ולגעת בו כדי להבטיח שהוא נושם ותומך.

ג. גובה – מיטת תינוק עם גובה מתכוונן מקלה על חיי ההורים והיא גם נחשבת בטוחה יותר. תינוק צעיר מחייב הגבהה של המזרן בתוך המיטה כך שניתן יהיה להכניס ולהוציא אותו בקלות, בעוד לאחר מכן אפשר להנמיך את גובה המזרן ולמנוע מצב של ניסיונות טיפוס.

ד. עיצוב – המראה האסתטי של המיטה כמובן לא משפיע על הילד, אך עבור הורים רבים מדובר על שיקול משמעותי. כדאי לתת עדיפות למיטה מעוצבת המתאימה לאופי הרצוי בחדר התינוק ולזכור שהיא אמורה להישאר בו לאורך שנים.

ה. גלגלים ומעצור – מיטה עם גלגלים קלה לניוד בין חדרים והיא שווה את ההפרש במחיר. יחד עם זאת, יש לוודא כי לגלגלים יש מעצור תקני שנוח להפעיל או לכבות.

אפשר לרכוש מיטה כחלק מחדר תינוקות או בנפרד ולצד רהיטים, פריטים ומוצרי תינוקות אחרים. אם לא רוצים להביא את המיטה לפני שהתינוק נולד, עדיף לתאם זאת מראש מול החברה ובאותה הזדמנות לבדוק גם על עלויות שילוח, ביטוח ותעודת אחריות.

כללי