הורים צעירים וגם מנוסים לא תמיד יודעים כיצד לקלח תינוק ועל מה לשים דגש. היות ומדובר על פעולה רגישה, מורכבת ובעלת משמעות גדולה, כדאי להתייחס אליה בכובד ראש. אמבטיה לתינוק יכולה להפוך בקלות לפינוק משותף גם עבור ההורים וגם עבור הילד, בעיקר לאור העובדה שיש לעשות אותה פעם ביום. שעת הרחצה היא דינאמית וגמישה יותר אולם חשוב להימנע מאמבטיה לפחות שעה אחרי האוכל.

מבחינה מעשית, הנה כמה טיפים שיכולים לעזור לכם לקלח תינוק:

א. היגיינה – אנשי מקצוע ממליצים להתחיל את הרחצה בחלק הנקי, סביב העיניים או הצוואר, עד החלק המלוכלך שהוא העכוז. גם רחצה של קפלי העור בצוואר ובבית השחי חיונית להצלחת המקלחת.תינוק

ב. טמפרטורה – אמבטיה לתינוק נערכת בחום של 36 מעלות צלזיוס. זו טמפרטורה אידיאלית אותה ניתן למדוד במדחום, או לחילופין פשוט בעזרת המרפק. הורים שאינם בטוחים לגבי הטמפרטורה יכולים להשתמש גם באמצעי עזר הנמכרים ברשתות הפארם.

ג. שגרה – תינוק מתרגל לאמבטיה היומית שלו מהר יותר מכפי שנהוג לחשוב. מבחינתכם בתור ההורים, הדבר החשוב הוא להקפיד על שגרה נעימה ומזמינה. הפכו את האמבטיה לטקס, קבעו זמנים פחות או יותר קבועים, עמעמו את האורות וזכרו כי מדובר על חוויה משותפת ולא על מאבק.

הכנות מקדימות לפני אמבטיה לתינוק

כל העצות המופיעות לעיל מבטיחות אמבטיה יעילה לתינוקות כמעט בכל גיל. יחד עם זאת, אי אפשר להתחיל את המקלחת לפני שורה של הכנות מקדימות. חשוב לוודא שיש בקרבת יד את הדברים הבאים:

  • סבון
  • שמפו
  • מגבת
  • בגדים להחלפה וטיטול נקי
  • סל לכביסה מלוכלכת
  • משחה להגנת העור ומניעת פריחה
  • מסרק ומברשת
  • מספריים מיוחדים לתינוקות

מבחינת רחצה של איברי המין, רצוי להבחין בין בנות ובנים. אצל בנות כיוון הרחצה הוא תמיד מהבטן אל פי הטבעת ולא להיפך, בעוד אצל פנים חשוב לרחוץ היטב מתחת לאשכים ולפין וכך למנוע גירויים הנוצרים מצואה שנשארת על העור.

האם לנצל את המקלחת כדי לגזוז ציפורניים?

אחת הסוגיות הבוערות בקרב הורים היא האם כדאי לנצל את המקלחת או האמבטיה כדי לגזוז את ציפורני התינוקות. ההמלצה העקרונית היא לגזוז ציפורניים כאשר התינוק ישן, לאו דווקא בתוך המים או במהלך המקלחת שגם ככה גורמת לו לעיתים לחרדה ועצבים. חשוב גם להסתכל על אצבעות התינוק בשעה שכף היד פתוחה ולגזור את הציפורניים בקו ישר, ללא הפרעות ולא קרוב מדי לעור.

השאלה איך לקלח תינוק מתבקשת והגיונית לאור שלל העצות והטיפים. מצאו את הדרך המתאימה עבורכם ונצלו עד תום את זמן האיכות המשותף.

כללי