איך אפשר לנהל משק בית בצורה טובה ורגועה?

הניהול של משק בית הוא משהו שמצופה מכל אדם בישראל שיש לו משפחה. באופן מפתיע – זה לא דבר שמלמדים אותנו בבתי הספר. מצפים פשוט שככל שנגדל – כך נצבור יותר ידע בנושא מניסיון החיים. אולם לעשרות אלפי זוגות בישראל, זו משימה מאתגרת למדי. אם כך, כיצד אפשר לנהל את משק הבית בצורה טובה ורגועה, למנוע ריבים וחיכוכים, לחסוך קצת בצד – וגם לנסות ולחיות ברווחה ככל האפשר?
הנה כמה טיפים שיעזרו לכם.

כך מתחילים לעבוד

מתנהלים בשקיפות בהכנסות והוצאות – קודם כל, המפתח לניהול נכון של משק בית הוא בשקיפות שלכם. זה אומר שאתם צריכים להתחיל להיות שקופים לגמרי בנושא ההכנסות וההוצאות שלכם. רצוי שתעברו על סך ההכנסות שלכם מעבודות, וסך ההוצאות – כולל משיכות מכספומטים, המחאות, ושימוש בכרטיסי אשראי. כך תוכלו לראות בכל חודש כמה אתם מכניסים וכמה אתם מוציאים, ולהבין האם נדרש לנקוט בצעדים שונים.

תעדפו את ההוצאות – יש אינספור הוצאות פוטנציאליות, אבל כשאתם רוצים לנהל משק בית כמו שצריך, אתם צריכים לתעדף מה חשוב לכם יותר. האם יותר חשוב כרגע חוג לילדים? האם חשוב לשפץ את הבית או לעבור לבית חדש? האם חשוב לקנות רכב חדש? לצאת לחופשה בחו"ל? המטרה היא לא שתשפטו את עצמכם – כל מטרה היא ראויה. הרעיון הוא שאתם תדעו להבין מה חשוב לכם, ולקראת מה אתם צריכים לחסוך.

שמרו סכום בצד לבלת"מים – בלת"מים הם חלק מהחיים, ולעתים הם יקרים מאד. תאונת דרכים שדורשת שיפוץ של הרכב במוסך, חור בשן של הילד שדורשת טיפול שיניים יקר, ועוד. תמיד כשאתם מתכננים תקציב עבור משק בית, שימו קצת כסף בצד (בערך 15%) להתמודדות עם בלת"מים, בלי שזה יכאב לכם יותר מידי בכיס.

משק בית

התקציב גם יתאזן בהמשך

הצעדים הראשונים הם תמיד קשים וכאבים. לרוב מבינים שי שגם צורך בקיצוצים מסוימים, וזה לא פשוט בכלל. עם זאת, אלו צעדים שהם חיוניים – והם אלו שגם מאפשרים לכם בהמשך, להתנהל בצורה טובה יותר, ואף לחיות ברווחה.

כללי