בדיקת שמיעה מאפשרת אבחון של רמת השמיעה וסף השמיעה אצל ילדים. מטרת הבדיקה היא לזהות ליקויים ולקבוע טיפול בהתאם לאופי ולחומרת הבעיה. רמת הליקוי אצל ילדים עשויה להיות קלה, בינונית, חמורה או עמוקה. את רמת הליקוי קובעים על פי ספי השמיעה של תדירויות הדיבור וההגדרות משותפות הן לקלינאי תקשורת והן לרופאים. בנוסף, אפשר לזהות ולהתמודד טוב יותר עם הפרעות שמיעה אצל ילדים לפי ההבחנה בין הסוגים הבאים:

א. ליקוי תחושתי-עצבי – זהו ליקוי בלתי הפיך שמקורו באוזן הפנימית או בעצב השמיעה. לרוב לא ניתן להתמודד עם ליקוי תחושתי-עצבי בעזרת מכשירי שמיעה לילדים.

ב. ליקוי שמיעה הולכתי – זהו ליקוי שמקורו באוזן התיכונה ולרוב הוא הפיך וניתן לטיפול. האוזן התיכונה נמצאת מאחורי עור התוף, אך כשהיא מתמלאת בנוזלים עלולה להיגרם ירידה בשמיעה. הטיפול הוא ניקוז או ספיגה של הנוזלים מתוך האוזן.

ג. ליקוי שמיעה מעורב – זהו ליקוי נפוץ מכפי שנהוג לחשוב. הוא מתאפיין בתחושה עצבית ובהולכה, אך המרכיב ההולכתי יכול להיות בר ריפוי והמרכיב התחושתי לא.

פנייה לרופא והתאמת מכשירי שמיעה לילדים

יש לטפל בכל סוג של ליקוי הפיך מוקדם ככל האפשר. אין להקל ראש בליקויים המופיעים בגילאים מוקדמים, גם אם הם הפיכים. הסיבה לכך היא שליקוי שמיעה בגיל צעיר עלול לגרום נזקים בלתי הפיכים לכושר הדיבור של הילד. ליקוי שמיעה מונע מהילד לספוג את הצלילים מהסביבה, לפתח יכולת דיבור ולייצר אינטראקציה. זהבעיות שמיעה אצל ילדיםו סוג ליקוי שכיח בין גיל שנה עד 3 והוא מתרחש בשלב דרמטי בקצב ההתפתחות של הילד. פנייה לרופא והתאמת מכשיר שמיעה היא בין הפעולות האפקטיביות ביותר שאותן ההורים יכולים לבצע.

הורים המתבשרים על ליקוי שמיעה הולכתי אצל הילדים צריכים לפנות לרופא א.א.ג. ולקבל המלצה על הטיפול מתאים. במידה והטיפול לא פותר את בעיית השמיעה שאובחנה אצל הילד, רופא וקלינאי תקשורת שוקלים את הצורך של שימוש במכשירי שמיעה. המכשירים יכולים לשמש את הילד לתקופה מוגבלת או קבועה. המכשירים נחשבים אפקטיביים ומשפרים את איכות החיים.

 

כללי