קנאת אחים מתרחשת במשפחות הכי טובות, והיא ללא כל צל של ספק חלק בלתי נפרד מהדינאמיקה המתפתחת בין בני משפחה. הורים אשר מזהים קנאה מן הסוג הזה בקרב הילדים לא צריכים להתייאש, להרגיש מתוסכלים או לחשוש: כל עוד מדובר בקנאה נורמלית ובמאבק על תשומת לב, ניתן לטפל בבעיה ולאמץ מספר שיטות התנהגות מוכחות.

ראשית, יש לזכור כי קנאה היא רגש בלתי נמנע, בעיקר אצל ילדים. אהבת ההורים והשקעתם הם צורך קיומי עבור הילדים, ולכן הם נאבקים על מנת להשיגם. בניגוד למה שנהוג לחשוב, קנאה היא לא רגש פסול או נחות. הורים לא צריכים לנסות ולדכא את הקנאה או לגרום לילד רגשות אשם. הדרך הנכונה להתמודד עם קנאה היא לתעל אותה לכיוונים חיוביים, הן לטובת הילד והן לטובת שאר האחים.

שנית, חשוב מאוד לזכור את ההיבטים החיוביים של קנאת אחים. קנאה מן הסוג הזה מעלה את המוטיבציה עבור שורה ארוכה של פעולות חיוביות, כגון:
– דחיפה להישגים
– פיתוח יצר תחרותיות בריא
– נקיטת יוזמה
– נטילת אחריות
– יכולת התפשרות

איך מזהים קנאה חריגה?

200331462-001קנאת אחים באה לידי ביטוי בדרך כלל במתח, תחרות מוגזמת וכעס. יחד עם זאת, קנאה נורמלית מקיימת גילויי חיבה, אמפתיה ואיכפתיות, לעומת קנאה חריגה אשר מופיעה בליווי הסימנים הבאים:

1. התעסקות של הילד עם תחושות קיפוח וכעס
2. תלונות המגיעות תמיד מאותו ילד
3. הופעת דיכאון, אדישות או התנהגות ילדותית
4. תוקפנות המתעוררת עקב הכעס ופגיעה עצמית
5. בעיות תקשורת מול ילדים או מבוגרים בסביבה החיצונית

הורים אשר מעוניינים להתמודד עם קנאת אחים צריכים להקפיד על התנהגות נכונה. הם עשויים לגרום להגברת רגשות הקנאה בלי לשים לב, בעיקר דרך השוואה או יצירת תחרות סמויה. הורים לא צריכים לצפות להתנהגות זהה מכל הילדים. עליהם להימנע מהבעת אכזבה כלפי ילד אחד, לעומת עידוד ותמיכה בילד אחר. מתן זכויות יתר הוא אחד הגורמים העיקריים ליצירת קנאה בין האחים.

עוד פעולה הורית שכדאי להימנע ממנה היא התערבות במריבות בין אחים, בעיקר אם ההתערבות נעשית לטובת אחד הצדדים בצורה מובהקת. מקרים אלו מביאים להגברת גילויי קנאה בקרבת ההורים וגם כאשר הם לא נמצאים בסביבה. יש להימנע מהתערבות, ולהסתפק בהפרדת כוחות בלבד. מצד שני, על ההורים לזכור את הצרכים השונים של כל ילד ולא להתעקש על שוויון לא הגיוני. יחס אל ילד בן 8 לא צריך להיות זהה ליחס כלפי ילד בן 4, לדוגמא. שוויון יתר כזה גורם לתחושת פיקוח, ולא משיג את התוצאה הרצויה מבחינת ההורים.

לסיכום, הורים שרוצים למנוע קנאת אחים צריכים לכבד את הצרכים האישיים של הילדים, להימנע מהתערבות במריבות ולא לערוך השוואות. עליהם לשמור על הפרטיות של הילד, ולהקדיש תשומת לב בלעדית של מספר דקות ביום לכל אח.

כללי