ילדים, מתבגרים ובני נוער עוברים תהליכים משמעותיים של התפתחות פיזיולוגית. אחת מתופעות הלוואי של ההתפתחות הזו עלולה להיות כאבים במקומות שונים בגוף ובעיקר באזור הצוואר, הגב ועמוד השדרה. כמו כן, יש לזכור שילדים לא תמיד מודעים לסכנות שנלוות לשימוש לא נכון בגב. הרגלי הרמה לא נכונים של משקלים כבדים ושינה בתנוחות מסוימות מעלים את הסיכוי להופעת כאבים בגילאים צעירים ומבוגרים כאחד.

עד לפני מספר שנים נהוג היה לראות בכאבי גב אצל ילדים סוג של כאבי גדילה. עם זאת, כיום כבר ברור שאין סיבה להסכים לחיות עם כאבים כאלה. הכאבים עלולים להחמיר ולעיתים קרובות הם גם גורמים נזקים בלתי הפיכים לעמוד השדרה, לצוואר ולגב. הפתרון מבחינת ההורים צריך להיות התייעצות עם אנשי מקצוע וחיפוש אחר פתרון יעיל.

למה להתייעץ עם אנשי מקצוע?

יש כמה סיבות שבגללן מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע בכל הנוגע לנושא המורכב של כאבי גב אצל ילדים:

 איסוף ממצאים

הפגישות הראשונות עם אנשי מקצוע מוקדשות לאיסוף ממצאים. מטרת איסוף הממצאים היא לבחון את סוג הבעיה ולמצוא עבורה את הפתרון היעיל ביותר. במסגרת איסוף הממצאים בוחרים האם לבצע הדמיות, פיזיותרפיה או רק מעקב.

 קבלת הפניה

אנשי מקצוע פרטיים או מטעם קופות החולים מוסמכים לתת הפניה לבירור ומעקב. הבירור והמעקב מיועדים למקרים שבהם כאבי גב אצל ילדים הופכים להיות כרוניים וגורמים לסבל ופגיעה משמעותית באיכות החיים.

ביצוע תרגילים

כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע מנוסים כי הם מכירים את הסיבות הנפוצות לבעיות גב אצל ילדים. ההיכרות הזו מאפשרת להם להמליץ לילדים איזה תרגילים לעשות ובאיזה אופן לשלב אותם שבגרה. התרגילים נבחרים לפי מענה לשאלות כגון מתי מתרחש הכאב, באיזה תדירות הוא מופיע, כמה זמן הוא נמשך, איפה בדיוק הוא קורה וכן הלאה.

לסיכום, כאבי גב הם לעיתים קרובות חלק בלתי נפרד מתהליך ההתפתחות הפיזיולוגית של ילדים ובני נוער אך לא כדאי להקל בהם ראש. יש לפגוש אנשי מקצוע ולקבל הפניה מסודרת להמשך מעקב וטיפול.